На базі Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова відбувся круглий стіл, присвячений питанням збереження ментального здоров’я населення в умовах повномасштабної війни.
У заході взяли участь народна депутатка України Ірина Борзова, заступник начальника ОВА Андрій Кавунець, начальник Вінницької РВА Віталій Урдзік, директорка департаменту охорони здоров’я та реабілітації ОВА Ольга Задорожна, викладачі університету та здобувачі.
Учасники обговорили виклики та інструменти збереження ментального здоров’я українців під час війни.
Звертаючись до присутніх, народна депутатка України Ірина Борзова зазначила, що сьогодні кожен відчуває страшні наслідки повномасштабної війни, яку розпочала рф.
«Зараз, як ніколи, розвиток сфери ментального здоров’я є надважливим. Сильна країна починається з сильної людини. Важливо говорити про біль, втому, страхи, травми й силу. Про виклики, які щодня кидає нам війна — і про те, як навчитися з ними жити. Водночас на рівні держави в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», що впроваджується з ініціативи Першої леді України Олени Зеленської, робиться все, аби допомогти українцям зберегти своє ментальне здоров’я у складні воєнні часи». – підкреслила Ірина Борзова.
Заступник Начальника ОВА відзначив, що національна програма ментального здоров’я дозволила систематизувати та об’єднати зусилля всіх дотичних до цієї сфери.
«На Вінниччині активно проводяться заходи щодо розбудови якісної системи надання послуг у сфері психосоціальної підтримки. Ми перші в Україні створили Сектор ментального здоров’я при обласній військовій адміністрації. Також завершуємо створення наразі єдиного на всю державу навчально-методичного центру з ментального здоров’я. Він готуватиме фахівців, які працюють із людьми на рівні громад: ветеранами, їхніми родинами, родинами загиблих Героїв та зниклих безвісти. Наразі завершуються ремонтні роботи у приміщенні та триває підбір кадрів». – акцентував Андрій Кавунець.
Також заступник Начальника ОВА розповів про роботу в межах обласного плану заходів з реалізації Концепції розвитку охорони психічного здоров’я України на період до 2030 року та обласної програми охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки населення у Вінницькій області на 2025-2026 роки. Зокрема, поінформував про діяльність Центрів життєстійкості на рівні громад. За словами Андрія Кавунця, станом на сьогодні в області працює 17 таких центрів. За минулий рік вони надали близько 16 тисяч консультацій.
Крім того, нещодавно на Вінниччині відбувся День спільнодії «СенсоТека «Ти як?», до якого долучилися й студенти ВНМУ ім. М. І. Пирогова.
Під час заходу очільниця університету Вікторія Петрушенко зазначила, що круглий стіл проходить у рамках Місячника обізнаності про ментальне здоров’я.
«ВНМУ ім. М. І. Пирогова також долучається до цієї акції та робить свій внесок у покращення ментального здоров’я на Вінниччині. У нас на базі університету працює Навчально-науковий інститут психології та ментального здоров’я, до складу якого входить 4 кафедри. Крім цього, в інститут входить два центри: клінічної психології, а також психодіагностики та психокорекції кризових і дезадаптивних станів», - зауважила Вікторія Петрушенко.
Зазначимо, що Інститут психології та ментального здоров’я ВНМУ готує нове покоління фахівців, запускає психотерапевтичні програми, впроваджує протоколи для роботи із суїцидальними станами. Також знаковою подією є відкриття університетської клініки — простору, де об’єднуються наука, освіта й реальна допомога. Це надзвичайно важливий крок для всієї медичної та психологічної спільноти країни.
Психологічна стійкість під час війни, психосоціальна реабілітація учасників бойових дій, підтримка сімей українських воїнів, розвиток психотерапевтичних та психокорекційних програм – це лише частина важливих тем, які підіймалися в межах круглого столу.
Турбота про ментальне здоров’я — це не лише життєва потреба, а й фундамент національної стійкості. Лише піклуючись про себе та підтримуючи одне одного, ми зможемо вистояти перед викликами війни й наблизити нашу спільну перемогу.