Торгівля людьми у сучасному світі є одним із найбрутальніших масових порушень прав і свобод людини. Сучасна загроза торгівлі людьми, як надзвичайно небезпечного злочину, полягає в посяганні на невід’ємні права людини – право на повагу, на свободу та особисту недоторканість, свободу пересування і вільний вибір місця проживання, а інколи і право на життя.
Згідно з дослідженнями Міжнародної організації праці в будь-який момент часу у світі в сучасному рабстві знаходиться 20,9 млн. осіб.
Відповідно до звіту Державного департаменту США, від 27 червня 2017 року, враховуючи значні досягнення України у сфері протидії торгівлі людьми, Україну виведено з контрольного списку другої групи, де вона перебувала протягом чотирьох років поспіль та переведено в другу групу, тому особлива увага приділяється державній політиці щодо протидії торгівлі людьми для того, щоб піднятися до першого рівня країн з високими досягненнями в боротьбі з торгівлею людьми.
Так, у Вінницьку область, з метою огляду діяльності органів місцевої влади у розбудові Національного механізму взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми, з моніторинговим візитом 20-21 листопада 2017 року прибула моніторингова група у складі якої були представники Міністерства соціальної політики України (Мартинюк Віра - головний спеціаліст відділу протидії торгівлі людьми Міністерства соціальної політики України), Департаменту боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми, Національної поліції (Рикун Олег-начальник відділу Департаменту боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми), Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти» Міністерства освіти та науки (Кравченко Наталія - завідувач сектору міжнародних зв’язків), Координатора проектів ОБСЄ в Україні (Кондибіна Надія - Національний спеціаліст проектів), та представництва Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні (Кареліна Анна - асистент проектів).В рамках візиту, гості відвідали Козятинський обласний соціальний центр матері і дитини.
Проблема торгівлі людьми дуже актуальна та потребує скоординованих дій усіх суб’єктів які працюють у цій сфері, тому моніторингова група взяла участь у роботі Міжвідомчої ради з питань сім’ї, гендерної рівності, демографічного розвитку, попередження насильства в сім’ї та протидії торгівлі людьми», засідання якої відбулося 21 листопада 2017 року в приміщенні обласної державної адміністрації.
На засіданні були присутні представники департаментів соціальної та молодіжної політики, освіти і науки, охорони здоров’я, фінансів, міжнародного співробітництва та регіонального розвитку облдержадміністрації, служби у справах дітей облдержадміністрації, обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, обласного центру зайнятості, Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, Державної міграційної служби України у Вінницькій області, управління Державної прикордонної служби України у Вінницькій області керівники громадських організацій, що працюють у сфері попередження торгівлі людьми.
Розпочав засідання заступник голови – директор Департаменту освіти і науки облдержадміністрації Ігор Івасюк , який зазначив : «На Вінниччині зроблено чимало кроків для створення ефективного механізму взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми. У Вінницькій області діє Обласна комплексна програма підтримки сім’ї, запобігання домашньому насильству, забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків та попередження торгівлі людьми на період до 2021 року (затверджена рішенням 13 сесії 7 скликання Вінницької обласної Ради від 20.12.2016 року № 226).На реалізацію заходів у сфері протидії торгівлі людьми, передбачених цією програмою у 2017 році виділено 250 тис. гривень».
Про позитивні напрацювання на обласному рівні у цьому напрямку зазначив у своєму виступі Олександр Мельник, а саме: «забезпечено навчання суб’єктів, які здійснюють заходи в сфері протидії торгівлі людьми, в тому числі відповідальних осіб за проведення процедури встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, районних державних адміністрацій. Збільшення кількості звернень постраждалих осіб засвідчує безперервний ріст довіри до суб’єктів Національного механізму взаємодії у сфері протидії торгівлі людьми. Завдяки цьому, Вінницька область займає першу сходинку в Україні у рейтингу областей щодо кількості осіб, яким встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми протягом 2012-2017 років, відповідний статус встановлено 40 особам».
Ще один напрямок роботи - це підвищення рівня обізнаності населення щодо ризиків потрапляння в ситуацію торгівлі людьми та виявлення осіб, які постраждали від торгівлі людьми обговорювали члени Міжвідомчої ради та висловили свої пропозиції щодо посилення роботи щодо ідентифікації осіб, які постраждали від торгівлі людьми суб’єктами, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми у Вінницькій області.
Питання протидії торгівлі людьми знаходиться під пильною увагою обласної державної адміністрації, як основного координатора на обласному рівні.
У Вінницькій області діє безоплатна «лінія довіри» з питань запобігання та протидії домашньому насильству, торгівлі людьми та дискримінації за ознакою статі (0800 75 04 75).