У Вінницькій області відбувся круглий стіл бізнесу та влади на тему: «Спільні рішення та комплексні підходи у сфері забезпечення житлом і працевлаштування внутрішньо переміщених осіб».
Захід організовано Міністерством соціальної політики України за підтримки Агентства ООН у справах біженців в Україні (УВКБ ООН) та БО «Благодійний фонд «Право на захист».
До обговорення долучилися урядовці, народні депутати, представники обласної та міської влади, бізнесу та громадських організацій.
Перша заступниця Міністерки соціальної політики України Дарія Марчак підкреслила, щоб внутрішньо переміщені особи інтегрувалися у нові громади потрібно забезпечити три ключові умови: можливість власного доходу - роботи, орендоване індивідуальне житло, соціалізація людини в новому оточенні.
«Ключове завдання сьогодні - поєднати можливості бізнесу – дати робоче місце людині, і держави - компенсувати вартість житла для ВПО. Сьогодні в арсеналі державної політики є кілька таких інструментів. Один з них – це субсидія на оренду житла для внутрішньо переміщених осіб. Тільки спільними зусиллями - центральна, місцева влада та бізнес – можемо побудувати ефективну систему підтримки для переселенців», - наголосила Перша заступниця Міністерки соціальної політики України Дарія Марчак.
Заступник начальника Вінницької ОВА з питань цифрового розвитку, трансформацій і цифровізації (CDTO) Андрій Кавунець зазначив, що сьогодні в області ведеться робота зі створення умов для інтеграції вимушених переселенців у громади.
«Сьогодні ми говоримо з міжнародними фондами не лише про навчання чи тренінги для ВПО, а про реальну грантову підтримку. Наразі в області діє кілька таких проєктів і програм. Крім того, вимушені переселенці можуть отримати підтримку для відкриття чи розвитку власної справи у межах обласної програми розвитку малого та середнього підприємництва, - зазначив посадовець. – Переважна більшість переселенців – це жителі великих міст, які раніше не мали досвіду роботи на землі. А сьогодні, опинившись у сільській місцевості, вони започатковують власну справу в аграрному секторі. Для громад – це також можливість посилити економічний потенціал і залучити активних мешканців», - підкреслив Андрій Кавунець.
Також в регіоні особлива увага приділяється питанню забезпечення ВПО соціальним житлом за підтримки міжнародних партнерів.
До обговорення круглого столу долучився перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій, народний депутат Максим Ткаченко.
У межах заходу презентували оновлену цифрову платформу «Прихисток – робота», що покликана допомогти внутрішньо переміщеним особам у пошуку житла та працевлаштування.
Ініціатива бере свій початок із 2022 року, коли запрацював сайт «Прихисток». Цей волонтерський проєкт згодом трансформувався у державну програму підтримки. Завдяки платформі понад мільйон переселенців отримали тимчасове житло.
Керівниця проєкту «Прихисток – робота» Анна Турчак, повідомила, що оновлена версія платформи об’єднує житлові пропозиції та можливості працевлаштування в одному сервісі.
Крім того, користувач може створити резюме за допомогою штучного інтелекту, пройти курси перекваліфікації, отримати ваучер на навчання, скористатися юридичною та кар’єрною підтримкою, а також отримати доступ до всіх актуальних соціальних програм для ВПО. Платформа формує спільне середовище для внутрішньо переміщених осіб, бізнесу та громад.