Вчора, 5 грудня, в читальному залі Державного архіву області було розгорнуто документальну виставку «Поділля в добу Української революції 1917-1920 років». Документи, що представлено на виставці, висвітлюють складний процес становлення та розвитку Українського державотворення.
Відзначимо, що у фондах Державного архіву Вінницької області зберігається чимало документів, що відображають державотворчу діяльність. Зазначені документи широко використовуються у роботі дослідниками та експонуються на численних тематичних виставках.
Архівні документи та газети тих часів свідчать про те, що державотворчі традиції українського народу мають давнє історичне коріння.
Зокрема, на різноманітних виставках увазі відвідувачів пропонуються Універсали Центральної Ради УНР. Один із них, від 7/20/ листопада 1917 року урочисто проголошує: «Народе Український! Ти разом з братніми народами України поставив нас берегти права, здобуті боротьбою, творити лад і будувати все життя на нашій землі. І ми, Українська Центральна Рада, твоєю волею, во ім’я творення ладу в нашій країні... оповідаємо: «Віднині Україна стає Українською Народною Республікою».
Не менший інтерес для сучасників становлять й інші документи тієї доби: «Грамота до всього Українського народу» гетьмана Павла Скоропадського, «Закон про тимчасовий державний устрій України», «Звернення Директорії УНР до всіх урядів світу» тощо. Надзвичайну цінність для історії мають і документи, що стосуються діяльності окремих творців української державності. Адже багато з них були вихідцями з Поділля або тривалий час жили та працювали на Вінниччині, зокрема, О. Саліковський, О. Лотоцький, В. Мачушенко, X. Лебідь-ІОрчик, П. Ведибіда, Д. Маркович та інші.
Також у фондах обласного архіву зберігаються автентичні підписи таких особистостей, чиї імена нам добре відомі ще з шкільного курсу історії – Володимира Винниченка, Симона Петлюри та Павла Скоропадського.