Днями відбувся захід ініційований департаментом агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів, в якому взяли участь директор Вінницької філії державної установи «Інститут охорони ґрунтів України» Василь Пасічняк, Юрій Козак начальник головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області, Юрій Круголь начальник головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, Тетяна Суханова голова відділення нотаріальної палати України у Вінницькій області; приватні нотаріуси Вінницького міського нотаріального округу Юрій Посвятенко та Оксана Куранова; Сергій Скок, представник компанії «Skok Agro», заступники голів районних державних адміністрацій з питань агропромислового розвитку та екології, керівники профільних структурних підрозділів, голови районних рад сільгоспвиробників, голови районних асоціацій фермерів та приватних землевласників, спеціалісти департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів.
Звертаючись до присутніх директор Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Микола Ткачук наголосив, що агропромисловий комплекс Вінницької області, який є одним із найпотужніших в Україні, продовжує динамічно розвиватись що, відповідно, вимагає виконання конкретних завдань для забезпечення подальшого росту ефективності та конкурентоспроможності. Першочерговим серед таких завдань є впровадження інноваційно-інвестиційних підходів до розвитку галузі, а також до використання основного засобу виробництва в сільському господарстві – земельних ресурсів.
В своєму виступі директор департаменту підвів попередні підсумки сільськогосподарського року: «Погодні умови вносили свої корективи, але області вдалося зберегти лідируючі позиції в виробництві валової продукції зернових культур, м’яса, молока, чисельності поголів’я ВРХ та птиці». Також Микола Ткачук презентував он-лайн ресурс Інноваційної платформи «Кращі аграрні практики Вінниччини» та запросив учасників наради до активної співпраці для висвітлення позитивних напрацювань в аграрному виробництві та розвитку сільських територій Вінницької області.
Про зміни в земельному законодавстві в частині удосконалення механізмів захисту речових прав на земельні ділянки розповів начальник головного управління Держгеокадастру Юрій Козак. Він зазначив, що важливими чинниками захисту прав власників та орендарів паїв є внесення інформації про земельні ділянки (паї) до Державного земельного кадастру, а також наявність електронного підтвердження від реєстратора та посвідчення договору оренди у сільській раді. Підкреслив, що кожен договір оренди повинен мати обов’язковий додаток – агрохімічний паспорт земельної ділянки, який забезпечує цивілізоване господарювання та збереження родючості ґрунтів.
Тему агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення продовжив директор Вінницької філії Інституту охорони ґрунтів України Василь Пасічняк, який наголосив, що зменшення відсотку гумусу (3 місце в Україні) та збільшення кислотності ґрунтів (52% ґрунтів області) напряму пов’язане із низьким рівнем обстеження земель. Акцентував увагу на недопустимості спалювання пожнивних решток, при якому знищується весь живий світ на глибину 10-15 см, а також на обов’язковому тестуванні якості мінеральних добрив. Зокрема навів приклади перевірок, які встановили 11% і нижче вмісту азоту замість 32%.
Також йшлося про застосування біопрепаратів, які суттєво збільшують якість ґрунтів.
Про особливості нотаріального посвідчення та державної реєстрації договорів оренди земельних ділянок розповів начальник головного територіального управління юстиції Юрій Круголь. Зокрема йшлося про електронні послуги в галузі реєстрації майнових та речових прав на веб-сервісі «Онлайн будинок юстиції» та сервіс моніторингу реєстру речових прав на нерухоме майно «SMS-Маяк».
Про шляхи захисту прав орендарів та власників земельних ділянок йшлося у доповіді Тетяни Суханової, голови відділення нотаріальної палати України у Вінницькій області та Юрія Посвятенко, приватного нотаріуса Вінницького міського нотаріального округу. Увагу було акцентовано на трьох складових: реєстрації речових прав, посвідчені договорів, використанню можливостей імфітезису. Останньому приділена особлива увага – роз’яснені переваги та недоліки даного механізму використання земель.
Про інноваційні підходи у визначенні фізичних показників ґрунту, які оптимізують витрати палива та дозволяють зменшити втрати врожаю в наслідок переущільнень ґрунту до 15% розповів представник компанії «Skok Agro» Сергій Скок. У доповіді представлений досвід компанії у визначенні глибини та потужності плужної підошви, а також впровадження моніторингу ущільнень ґрунту українськими агрохолдингами. Зокрема йшлося про збільшення глибини дослідів до 60 см, картографування твердості полів, моніторинг перед посівом та після збирання врожаю для планування глибини обробітку, розробку базової методики вимірювань, методи інтерполяції даних для створення карт завдань для ґрунтообробної техніки.