Розповідаючи про один з пріоритетних напрямків роботи Департаменту соціальної та молодіжної політики облдержадміністрації директор Наталя Заболотна окрему увагу звернула на блок завдань, що спрямований на забезпечення якісних соціальних послуг особам, які опинились у складних життєвих обставинах.
Так, у 2017 році проведено реорганізацію комунальної установи «Вінницький обласний центр реінтеграції бездомних громадян» шляхом перетворення у комунальний заклад «Обласний комплексний центр надання соціальних послуг».
«Створення такого закладу спрямовано на охоплення послугами декількох категорій осіб, що перебувають в складних життєвих обставинах, а саме: постраждалих від насильства в сім’ї та жертв торгівлі людьми, внутрішньо переміщених осіб та інших. Окрім того, за рахунок коштів обласного бюджету проведено поточний ремонт другого поверху закладу, встановлено новий модуль котельні. Також, за рахунок грантових коштів Управління Верховного комісара з питань біженців ООН, закуплено обладнання у вигляді меблів, побутової техніки, кухонного інвентарю, бойлерів, душових кабін, посуду тощо. У першому кварталі поточного року планується завершити облаштування та навчання персоналу», - зазначила Наталя Заболотна.
Низку заходів, спрямованих на покращення діяльності закладу здійснено у Вінницькому обласному центрі соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Обрій», який є закладом тривалого денного перебування дітей та молоді з функціональними обмеженнями віком від 7 до 35 років. Здійснено поточний ремонт приміщень, придбано електрокотли, облаштовано прибудинкову територію.
У 2017 році Департамент посилив роботу щодо влаштування змістовного дозвілля підопічних у підвідомчих закладах. Так, вперше проведено 5 обласних заходів для людей з інвалідністю та людей поважного віку. Всі ці заходи були організовані безпосередньо Департаментом соціальної та молодіжної політики ОДА.
Вперше організовано поїздку підопічних Вінницького та Тиврівського будинків-інтернату до дендрологічного парку «Софіївка» у м. Умань, проведено низку арт-терапевтичних майстерень, психологічних тренінгів, навчань роботи з комп’ютером.
Вперше у Вінницькій області Міжнародний день людей похилого віку відзначили масовим заходом «Ніколи старіти» на базі Тиврівського будинку-інтернату, участь у якому взяли всі районні та міські територіальні центри з обслуговування громадян.
З метою привернення уваги як суспільства, так і фахівців до життя старших людей Департаментом спільно з громадською організацією «Інститут розвитку Брацлавщини» проведено фотовиставку «Літні МЕМО 90+», героїнями якої є 90-літні бабусі, які проживають у Вінницькому обласному пансіонаті. Задля активізації роботи у цьому напрямку нами розроблено комплекс заходів, які окремим блоком включено до обласної комплексної програми соціального захисту населення рішенням сесії обласної ради в грудні 2017 року.
«Вперше у 2017 році директори інтернатних закладів області переймали досвід у своїх колег з Польщі та мали можливість побачити на власні очі результати роботи пов’язані з написанням проектів та залучення позабюджетних коштів. Нові підходи роботи з людьми з різними формами інвалідності були представлені на організованому Департаментом обласному семінар-практикумі для фахівців обласних та районних установ, закладів соціальної сфери. Свій досвід нашим працівникам представили провідні фахівці Києва, Івано-Франківської та Черкаської областей», - додала керівник Департаменту.
Також, на особливому контролі перебуває питання підвищення ефективності діяльності територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг) шляхом покращення якості та збільшення відсотка охоплення соціальними послугами громадян. За 2 роки відсоток охоплених соціальними послугами в залежності від потреби зріс на 31%. Вперше в області у цьому році запроваджено механізм замовлення соціальних послуг за рахунок бюджетних коштів. Також, проведено конкурс соціального замовлення послуг консультування для сімей, що виховують дітей з інвалідністю, переможцем якого визначено обласну ГО «Відкриті серця».
Більше 1,5 тисячі послуг отримали діти з інвалідністю, які раніше не були охоплені соціальними послугами.
Започатковано роботу з проведення навчання для представників об’єднаних територіальних громад щодо забезпечення надання соціальних послуг.
Проведено низку заходів щодо впровадження стандартів соціальних послуг в об’єднаних територіальних громадах та функціонування сфери соціального захисту населення.
У Вінницькій області на обліку для забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації перебувають майже 8 тисяч осіб. У зв’язку з численними скаргами на своєчасність та якість таких виробів Міністерством соціальної політики України задекларовано впровадження нового підходу до забезпечення осіб з інвалідністю засобами реабілітації. З цією метою наприкінці 2017 року було 100% профінансовано потребу в технічних засобах реабілітації, які будуть видаватись виробниками до кінця березня 2018 року. Протягом першого кварталу 2018 року планується розробити новий механізм забезпечення ТЗР, який має включати індивідуальний підбір та фінансування за рахунок коштів держбюджету за фактом виготовлення засобу.