Під такою назвою сьогодні у Вінницькій обласній універсальній науковій бібліотеці імені Тімірязєва відбулось засідання «круглого столу». У ньому взяли участь представники Вінницької академії неперервної освіти, науковці Вінницького обласного краєзнавчого музею, представники Вінницької організації союзу юристів, волонтери. Захід приурочено100-річчю бою під Крутами. В ході круглого столу учасники обговорили історичні обставини зазначеного періоду, причини та наслідки бою під Крутами, значення цієї події для історії української державності.
«29 січня цього року виповнюється 100-та річниця Крутянського бою – події, що набула для українського народу символічного значення. Крути стали легендою, символом героїзму та жертовності молодого покоління в боротьбі за незалежну Україну»,- зазначив завідувач відділу українознавства Вінницької академії неперервної освіти, модератор круглого столу Володимир Лазаренко.
У бою під Крутами оборонці української державності призупинили наступ противника і здійснили організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Російське радянське військо втратило боєздатність на чотири дні. Поновити наступ на Київ війську Муравйова довелося не залізничним шляхом, як задумувалося, а на реквізованих селянських возах, запряжених кіньми, по розмоклій дорозі. Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір, який урятував молоду українську державність.
Доктор історичних наук, професор Олексій Струкевич повідомив: «Крутянський бій набув широкого розголосу саме через трагічну загибель студентів. За рішенням Центральної Ради 19 березня 1918 року тіла 27 розстріляних вояків-студентів було перевезено до Києва та урочисто поховано на Аскольдовій могилі. На похороні голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам’яті тридцяти».
На завершення заходу учасники круглого столу відзначили, що необхідно якомога ширше доводити історичну пам'ять про події під Крутами не тільки, як про трагедію, а як про звитягу Українського Духу і відвагу юних студентів-добровольців, їх відданість рідній землі.