Сьогодні, 25 січня, на Вінниччині продовжив роботу форум для представників органів місцевого самоврядування «Засідання клубу ОТГ. Планування діяльності на 2018 рік», який організовано Вінницькою обласною Асоціацією органів місцевого самоврядування та Вінницьким Центром розвитку місцевого самоврядування за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».
В обговоренні перспектив розвитку територій в ході реформи місцевого самоврядування взяли участь перший заступник голови Вінницької облдержадміністрації Андрій Гижко, народний депутат України Сергій Кудлаєнко, керівники Асоціацій ОМС, експерти Вінницького Центру розвитку місцевого самоврядування, старости сіл, представники ОТГ області.
Звертаючись до присутніх Андрій Гижко зазначив: «Спочатку не було чіткого розуміння, хто такі старости і які їх функції. Але зараз вже стало чітко зрозуміло, що старости - це фактично представники влади, в тій громаді, що об’єдналася. Це, так би мовити, очі, вуха влади, яка є сьогодні на місцях. Адже саме шляхом вашого спілкування з людьми ми знаємо про найбільші проблеми, які є на тій чи іншій території. Робота старост є дуже серйозною опорою для органів місцевого самоврядування в Україні. Без підтримки старост голова ОТГ не може оперативно володіти інформацією стосовно тієї чи іншої ситуації. Адже є громади, які об’єднали 10-13 колишніх сільських і селищних рад. Саме старости повинні доносити голові ОТГ про те, які є найболючіші проблеми у тій чи іншій громаді, які вулиці слід відремонтувати, яку вулицю слід освітлити, де сміття прибрати і таке інше. Ви маєте стати основною рушійною силою та генераторами ідей для розвитку кожної територіальної громади» - відмітив Андрій Гтжко.
За словами посадовця підтримка ОТГ була, є і буде продовжена як на державному рівні, так і на всіх щаблях влади. Зокрема, вагомою є фінансова державна підтримка у вигляді субвенції на інфраструктури для об’єднаних територіальних громад, лише в минулому році Вінниччина отримала 45 млн грн. В бюджеті на 2018 рік на ОТГ Вінниччині закладено 53 млн грн. А що стосується освоєння коштів, то за словами Андрія Гижка саме старости та представники ОТГ краще знають куди і як їх використати, адже саме вони знаходяться на місцях і щодня спілкується з людьми.
«Вагоме місце щодо підтримки об’єднаних громад передбачене і у обласному бюджеті. Зокрема, це стосується щорічного обласного конкурсу розвитку територіальних громад, який у цьому році буде оголошений наприкінці лютого після чергового засідання сесії обласної Ради. Також це стосується обласного екологічного Фонду, де розглядаються проекти співфінансування. Хотілося б, щоб ви чули кожну людину, яка проживає на території громади і могли переводити це в площину конкретних проектних документацій, проектних ідей, і ми тоді спільно будемо шукати можливості для фінансування та їх реалізації. Впевнений, що сьогоднішній форум буде корисним для вас, адже підібрані у програмі форуму дуже цікаві теми і модератори, з якими ви сьогодні матимете можливість зустрітись і поспілкуватись» - відзначив Андрій Гижко.
Сергій Кудлаєнко у своєму виступі зазначив, що децентралізація – це реформа, яка підтримується на вищому рівні і сьогодні важливо створити всі умови для підсилення об’єднаних громад якісними законами. «Для цього потрібен зворотній зв'язок, ми не маємо права на помилку і хочемо відвертої розмови, щоб закон працював на громаду. Найближчим часом профільний Комітет ВРУ проведе дискусію про статус депутатів місцевих рад, тут все має бути чітко визначено, адже від злагодженої роботи рад залежить прийняття рішень і розвиток громади в цілому», - зазначив народний депутат і запросив присутніх надавати пропозиції та висловлювати думки з приводу удосконалення законодавства.
Учасників зустрічі цікавив розподіл земельних повноважень і народний депутат запевнив, що найближчим часом питання передачі права розпорядження землями громадам буде вирішене шляхом прийняття закону, який вже підготовлено у ВРУ, за його словами - сьогодні це питання не дискусій, а політичної волі парламенту.
«На сучасному етапі громадам важливо збільшуватись, створювати робочі місця і надавати якісні послуги, а для цього потрібно бути економічно сильними і звертатись до сусідів з пропозиціями про об’єднання. Старости є головними комунікаторами щодо впровадження реформ, тому - запитуйте, звертайтесь – ми допоможемо вибудувати стратегії та владнати труднощі стартового періоду», - пояснив директор Вінницького Центру розвитку місцевого самоврядування Олег Левченко.
Директор Центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій Вінницької області Тетяна Пашиніна запросила присутніх до роботи в рамках пленарних дискусій та пропозицій щодо співпраці з органами влади, експертами, Асоціаціями.
Під час форуму учасники обговорили питання міжмуніципального співробітництва, становлення інституту старост ОТГ, а також поділились досвідом успішних практик громад.