Директор Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації представила закони, які регламентують втілення реформи, основні зміни, які очікуються внаслідок її реалізації, та головні етапи впровадження.
Так, на законодавчому рівні передбачено програму державних медичних гарантій, яка визначає перелік та обсяг медичних послуг і лікарських засобів, оплата яких гарантується за рахунок коштів державного бюджету. Це екстрена, первинна медична допомога, паліативна, медична допомога дітям до 16 років і медична допомога у зв’язку з вагітністю та пологами. «Це ті позиції, які завжди будуть входити в державні фінансові гарантії і надаватимуться безкоштовно. На 2018 рік передбачено, що вторинна медична допомога – це наші ЦРЛ, третинна (високоспеціалізована) медична допомога – обласні заклади, та медична реабілітація теж поки будуть безкоштовними», - повідомила Людмила Грабович.
Водночас, за її словами, медичні послуги та лікарські засоби, які не включені до програми медичних гарантій, не підлягають оплаті за рахунок коштів Державного бюджету України, але можуть покриватися за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством. Це можуть бути програми, розроблені місцевими бюджетами, які мають фінансову підтримку і фінансуються за рахунок місцевих бюджетів або ж грантів.
Директор Департаменту також інформувала, що 27 грудня 2017 року Урядом прийнято рішення про створення Національної служби здоров’я України. Разом з тим, вона підкреслила, що усі кошти будуть закумульовані в Державному казначействі, а зазначена служба розподілятиме фінансові потоки і буде проводити виплати через казначейство за пролікований випадок (якщо це стосується вторинного рівня) або оплачені послуги – на первинній ланці.
Підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості, згідно із законодавчою базою, здійснюватиметься шляхом максимального наближення медичних послуг до місця проживання кожного пацієнта через амбулаторії, ФАПи або фельдшерські пункти, мобільні медичні кабінети та аптечні пункти. Передбачається забезпечення сучасним стоматологічним, рентгенологічним медичним обладнанням закладів охорони здоров’я в сільській місцевості, а також додаткові стимули для залучення медичних працівників до роботи на селі шляхом забезпечення їх службовим транспортом, службовим житлом, можливостями отримання освіти та підвищення кваліфікації.
Усі ці заходи, за словами керівника відомства, здійснювалися й раніше, але були «розірвані» на окремі аспекти.
«На Вінницьку область із 5 млрд. гривень виділено 238 млн. 200 тисяч гривень. За ці кошти можна буде проводити будівництво нових амбулаторій, капітальний ремонт комунальних закладів охорони здоров’я, придбання медичного обладнання, устаткування та засобів, відповідно до табелю матеріально-технічного оснащення. І головне – це транспортна та телекомунікаційна інфраструктура, в тому числі Інтернет, комп’ютери, програми (телемедицина), а також забезпечення службовим житлом та службовим автотранспортом для обслуговування мешканців відділених пунктів», - зазначила Людмила Грабович.
Вона також озвучила ключові етапи реформи галузі:
І квартал 2018 року – це підготовчий період, коли заклади первинної медичної допомоги мають перетворитися в комунальні некомерційні підприємства.
ІІ квартал 2018 року - старт приписної кампанії.
ІІІ квартал 2018 року - запуск Національної служби здоров’я України. Початок укладання договорів автономних закладів первинної медичної допомоги з Національною службою здоров’я. Початок фінансування закладів первинного рівня за новою моделлю.
Початок і кінець IV кварталу 2018 року - друге і третє «вікно можливостей» для закладів первинної медичної допомоги укласти контракт з Національною службою здоров’я.
2019 рік – початок реформи на вторинному рівні.
2020 рік - початок реформи третинного рівня.
Людмила Грабович вкотре наголосила, що для приєднання до реформи всі заклади охорони здоров’я, які фінансуються з бюджету району, міста або об’єднаної територіальної громади, мають бути автономізовані, підключені до електронної системи охорони здоров’я і відповідати Табелю оснащення для надання первинної медичної допомоги.
Крім того, директор Департаменту торкнулася питання реформування вторинного рівня системи охорони здоров’я, що передбачатиме формування госпітальних округів, та ознайомила учасників колегії з оновленою організаційною інфраструктурою госпітального округу, функціями госпітальної ради та механізмом її взаємодії із органами влади.
«Джерелом фінансування розвитку госпітального округу, відповідно до затвердженого Плану розвитку, можуть бути місцеві бюджети територіальних громад, недержавні інвестиції, спонсорські та благодійні внески, кошти міжнародної допомоги та інші джерела, не заборонені законодавством України», - повідомила керівник відомства.
Разом з тим, Людмила Грабович інформувала присутніх про здійснені органами місцевої влади роботи зі зміцнення матеріально-технічної бази закладів вторинної ланки та заходи, вжиті обласною владою, задля модернізації закладів третинного рівня медичної допомоги.