Під такою назвою сьогодні, 12 лютого, за ініціативи Комітету Верховної Ради з державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, відбулось засідання круглого столу.
Засідання проходило під головуванням народного депутата України Сергія Кудлаєнка та за участю народного депутата України Олени Бойко, заступника голови облдержадміністрації Олександра Крученюка, голови Вінницької обласної Ради Анатолія Олійника, голови Вінницької міської ради Сергія Моргунова, представників місцевих рад області всіх рівнів, керівників та експертів проектів ПРООН, USAID, Центрального офісу реформ при Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України», науковців, а також депутатів місцевих рад та громадських експертів з областей України.
У вітальному слові Олександр Крученюк зазначив: «Надзвичайно приємно, що саме на Вінниччині відбувається круглий стіл, до участі у якому мають змогу долучитися депутати місцевого рівня, сільські і селищні голови та обговорити надзвичайно актуальні питання сьогодення. Завдяки Прем’єр-Міністру України Володимиру Гройсману в державі проходить одна з найвагоміших реформ – реформа децентралізації, але деякі неузгодження виборчого процесу, про які ми сьогодні говоритимемо, потрібно привести у чітку відповідність. Дякую усім учасникам за активну участь в обговоренні. Сьогодні, на справді, історична подія для Вінницької області, коли депутати сільських, селищних рад можуть долучитися до законодавчого процесу. Бажаю усім плідної роботи і гарних результатів».
За інформацією представників Комітету, практика застосування положень чинного закону «Про статус депутатів місцевих рад», що був прийнятий ще у 2012 році останнім часом свідчить про наявність численних прогалин та колізій в законодавчій регламентації питань статусу депутатів місцевих рад, організації їх роботи, взаємовідносин з виборцями.
Під час свого виступу Сергій Кудлаєнко наголосив: «На сьогодні, внаслідок неврегульованих питань діяльності депутатів місцевих рад, практично не працює механізм відкликання депутата за народною ініціативою, не забезпечено представництво на належному рівні інтересів виборців, не чітко визначено регламент звітності, взаємовідносин із громадами, гарантії депутатської діяльності та ряд інших питань. Процес розробки законодавчих норм триває, але він не може бути зосереджений тільки у стінах парламенту. Практика показує, що найкращих показників у напрямку прийняття досконалого законодавства вдається досягти тільки за умови врахування досвіду практиків під час безпосереднього спілкування. Комітетом заплановано проведення низки зустрічей на місцях і сьогодні у Вінниці ми спробуємо зібрати і обговорити пропозиції всіх учасників процесу. Оптимальний варіант законодавчих норм щодо статусу та діяльності депутатів місцевих рад важливо прийняти до чергових місцевих виборів 2020 року».
На порядок денний засідання круглого столу винесено ряд питань, зокрема, законодавче регулювання питань локальної демократії в Україні: сучасний стан та перспективи удосконалення та поточний стан та проблемні питання імплементації українського законодавства у сфері статусу депутатів місцевих рад. В ході обговорення зазначених питань, учасники круглого столу також розглянули проблеми імперативного мандату, взаємодії депутатів з місцевими адміністраціями, депутатської етики, звітності та права дорадчого голосу. Експерти міжнародних донорських програм розвитку демократії наголосили на важливості партисипативного підходу під час прийняття рішень місцевими радами та розвитку сильного громадянського суспільства в Україні.
Під час дискусії виступили сільські, селищні голови та депутати районних рад Вінницької області.
На завершення роботи круглого столу присутні ознайомилися із досвідом роботи депутатів місцевих рад і передали Сергію Кудлаєнку пропозиції для опрацювання в Комітеті та безпосередньо у Робочій групі з питань удосконалення законодавства у сфері статусу депутатів місцевих рад.