Головне завдання лісівників – створення якісних лісів майбутнього. Створення лісових культур проводиться з дотриманням вимог «Типів лісових культур для зон полісся та лісостепу». На засіданні лісокультурної ради обласного управління лісового та мисливського господарства щорічно детально розглядаються і затверджуються по кожному держлісгоспу проекти створення лісових культур.
Найактуальнішим питанням останніх років є формування біологічно стійких високопродуктивних насаджень. Через масове всихання в лісових масивах ялини європейської все більшої актуальності набувають наукові рекомендації щодо заліснення зрубів листяними породами або ж створення мішаних, стійких до негативних факторів, насаджень. Це дає можливість локалізувати осередки короїда-топографа.
Реалізовуючи на практиці ці наукові рекомендації, лісівники Вінниччини впродовж останніх років при створенні лісових культур до їхнього складу вводять не лише горіх чорний, черешню звичайну, грушу звичайну, а й такі рідкісні породи як береку лікувальну, гікорі білий, гікорі гіркий. Всі ці породи вводяться чистими рядами до 20-25% загальної кількості посадкових місць.
У 2017 році, приміром, із створених в державному лісовому фонді лісових культур на площі 1140 га з головною породою – горіхом чорним – було створено 43 га (4%). Таке співвідношення закладено і в проектах створення лісових культур на 2018 рік.
При створенні високопродуктивних штучних дубових насаджень із участю інтродукованих і аборигенних лісових порід посадкові місця розміщуються в основному через 3-4 м х 0,5 – 0,7 м. Посадка сіянців здійснюється на розпушену смугу в створений гребінь. В перші роки вирощування передбачено обов’язкове проведення 3-4-кратного механізованого догляду. Чітке дотримання новітніх технологій дає можливість у віці стиглості досягти запасу не 290 кубометрів, а 400-500 кубометрів деревини на одному гектарі.
Впродовж 2017 року держпідприємствами ВОУЛМГ було заготовлено 124 тонни лісового насіння та вирощено понад 10 млн. штук сіянців основних лісоутворюючих порід. Весняна лісокультурна кампанія 2018 року стане черговим екзаменом, до якого готуються впродовж попередніх 2-3-х років з часу заготівлі лісового насіння, висівання його в розсадниках, вирощування стандартного посадкового матеріалу. Враховуючи той факт, що план вирощування садивного матеріалу в 2017 році виконали всі держлісгоспи (і навіть збільшили його асортимент), можна стверджувати, що в 2018 році вінницькі лісівники виконають головне завдання, поставлене державою: якісні ліси майбутнього будуть закладені в короткі терміни лісокультурної кампанії.