У неділю, 18 лютого, у Вінницькому обласному українському академічному музично-драматичному театрі ім. М.К. Садовського відбувся перший в Україні інклюзивний спектакль, у якому взяли участь дівчата на візках, люди з порушеннями зору і слуху із реабілітаційного центру «Гармонія» та колектив танцювальної школи «Болеро».
За переконанням організаторів, даний спектакль став дійсно культурною подією року в площині популяризації доступності та інклюзії через творчість. Окрім того, в залі працювали сурдоперекладачі, аби всі присутні, без виключення, мали можливість «почути» виставу.
Головна ідея спектаклю показати глядачам за допомогою мистецтва, як пори року приходять на зміну один одному. Коли подих весни знімає крижані окови зими, а яскраве літо переходить в різнобарв’я спокійної осені.
За словами Ірини Борзової, однієї з ідейних натхненників дійства, в інклюзивному спектаклі, який показали на сцені театру, було задіяно понад сто учасників. Упродовж дійства за допомогою танцю, музики та співу актори показали зміну усіх пір року. Виконавці використовували різні способи комунікації,зокрема, виконували пісні мовою жестів.
В цей день, привітати із яскравим творчим дебютом учасників спектаклю прийшли керівники області та міста, зокрема, слова вітання висловили заступник голови обласної державної адміністрації Ігор Івасюк та вінницький міський голова Сергій Моргунов.
«Висловлюю величезну подяку організаторам та учасникам за сьогоднішній концерт, адже вам вдалось сповнити всіх присутніх у залі надзвичайно приємними відчуттями радості та натхнення. Завдяки вам глядачі мали змогу відчути красу осені, ніжність весни, тепло літа та таємничість зими. Окрім того, сьогодні Прощена неділя і в цей день необхідно робити тільки добро, і вам це вдалося. Хочу побажати всім артистам, всім організаторам проекту, всім присутнім у залі здоров’я, благополуччя і миру нашій країні», - привітав учасників дійства та гостей Ігор Івасюк.
«Ми маємо честь сьогодні у Вінниці бути присутніми на першому в Україні інклюзивному спектаклі. І я гордий тим, що саме у Вінниці є така потужна команда, яка об’єдналась і подарувала нам добро, своє серце, душу, гарну пісню, максимум позитивних емоцій, сльози радості і найголовніше – відчуття єднання. Я хочу всім вам подякувати за те, що ви в черговий раз довели, що бар’єрів немає. І я переконаний, що сьогоднішній спектакль це лише початок», - привітав присутніх Сергій Моргунов.
В свою чергу, слова вдячності та вітання висловила урядова уповноважена з прав людей з інвалідністю Раїса Панасюк: «Я дійсно щаслива, що всі ми тут сьогодні зібралися, аби показати, що найважливіше бачити один одного та чути один одного, навіть якщо ми говоримо жестами. У цьому спектаклі ми з колективом робили все, щоб показати, що можна чути, бачити і цінувати один одного в будь-якому прояві. В цьому спектаклі звучали вірші Юрія Прокопенка, якому важко говорити, але він є автором таких прекрасних віршів. Їх навмисно читали за кулісами, щоб ви побачили, як це звучить мовою жестів. Я дійсно дякую всім, хто долучився і ми зробили таке чудове дійство».
По завершенню спектаклю своїми враженнями і переживаннями поділились головні зірки цього вечора – дівчата, які танцювали на візках Світлана Петрищева та Наталія Видайко.
«Емоції переповнюють та їх важко передати словами. Наш колектив існує вже рік, ми старанно готувались до сьогоднішнього виступу і всі наші очікування сьогодні втілились у життя. І навіть, коли на репетиціях щось не виходило – сьогодні на сцені вдалося все. Окрім того, особисто для мене, заняття танцями має особливе значення, адже я стала впевненішою у собі та більш відкритою», - розповіла Світлана Петрищева.
«З початку було тремтіння в ногах і деякий острах перед сценою, але потім я побачила кількість людей у залі і я дуже рада, що всі вони прийшли на наш концерт. Ми з дівчатами у своїх виступах дарували глядачам свою любов і я думаю, що це було відчутно. Ми старанно готувались протягом року, репетиції проходили двічі на тиждень і не завжди все вдавалось, було що і рухи не виходили, але ми йшли тільки вперед і ні кроку назад», - поділилась Наталія Видайко.
Усі виручені кошти організатори акції спрямують на придбання спеціальних інвалідних візків для занять танцями. Вартість одного танцювального візка стартує від 30 тис. грн., тому для початку можливим є придбання тільки одного такого візка. Але на цьому дівчата не зупинятимуться і в їх подальших планах гастролі як Україною, так і за кордоном, куди їх вже запрошують.