Сьогодні, у Вінницькому училищі культури і мистецтв ім. М.Леонтовича відбулась підсумкова колегія управління культури і мистецтв обласної державної адміністрації за участю заступника голови ОДА Ігоря Івасюка, начальника управління Станіслава Городинського та керівників закладів культури області.
В ході проведення колегії учасниками розглянуто ряд питань, що стосувались підсумків організаційно-творчої та фінансово господарської діяльності закладів культури і мистецтв області у 2017 році, а також окреслено пріоритетні напрямки роботи на 2018 рік.
«Сьогодні дійсно є про що звітувати, адже протягом 2017 року на Вінниччині в галузі культури багато що зроблено, а також є досить амбітні плани на майбутнє. Не секрет, що для обласної державної адміністрації культура, заклади культури і митці є пріоритетом і ми завжди намагаємось максимально підтримувати дану галузь шляхом покращення її матеріального забезпечення. На сьогодні сфера культури Вінниччини має досить високу динаміку розвитку. Хочу наголосити, що цьогоріч бюджет розвитку галузі культури області становить понад 100 млн. грн., чого не було ніколи за всю історію незалежної України. Таким чином це є ще одне підтвердження пріоритетності галузі культури для керівництва області. Але є і ті виклики, які постають перед нами у 2018 році і в наших силах зробити все необхідне, аби покращити якість надання послуг закладами культури області, що сприятиме розвитку галузі в цілому», - зазначив Ігор Івасюк.
Зі звітом про стан справ в галузі культури Вінниччини виступив начальник управління культури і мистецтв облдержадміністрації Станіслав Городинський: «Загалом, фінансування галузі культури області у 2017 році збільшилось на 38% в порівнянні з відповідним показником 2016 року, про що свідчить уточнений план асигнувань галузі, який станом на 1 січня 2018 року становить 554 млн. 766 тис. грн. В свою чергу, уточнений план асигнувань обласних закладів культури складає 123 млн. 904 тис. грн., що перевищує минулорічні показники на 22,4%, або на 27 млн. 697 тис. грн. Окрім того, у 2017 році середня заробітна плата працівників галузі культури області збільшилась 47,3% в порівнянні з показниками 2016 року»
Також, у 2017 році за результатами роботи з дослідження регіональної історії та етнографії до фондів обласних краєзнавчого і художнього музеїв за рахунок подарункових надходжень та пошукової роботи науковців надійшло 3 тис. 210 музейних предметів, з них 3 тис. 200 до фондів обласного краєзнавчого музею.
У порівнянні з 2016 роком музеями області збільшено обсяги придбаних музейних предметів. Зокрема, обласним краєзнавчим музеєм закуплено 151 предмет на суму 85,2 тис. грн. Також, у Національному науково-дослідному реставраційному центрі України проведено реставраційні роботи 4 музейних предметів обласного художнього музею.
Загалом, протягом 2017 року відвідувачами обласних музеїв стали 360 тис. осіб, що на 6 тис. перевищує показники відвідуваності у 2016 році. Окрім того закладами проведено 2852 екскурсії та створено 80 виставок.
Також, за підтримки Адміністрації Президента України, в обласному краєзнавчому музеї відбулося відкриття Всеукраїнського мистецько-культурологічного проекту «Військово-польовий Арт», який поєднав виставку, майстер-класи й арт-терапевтичні заходи для учасників бойових дій та членів їх сімей.
У 2017 році на Вінниччині відбувся І Всеукраїнський фестиваль «Батозька битва» в селі Четвертинівка Тростянецького району, співорганізатором якого виступив обласний краєзнавчий музей.
«В цілому відмічається позитивна динаміка роботи музейних закладів області, адже протягом 2017 року до основного фонду музеїв надійшло понад 5,2 тис. одиниць зберігання, що перевищує показники 2016 року на 200 одиниць. Збільшилась і кількість відвідувачів музеїв області. У 2017 році заклади відвідали 325 тис. осіб та створено 910 виставок. Особливої уваги заслуговує Державний історико-культурний заповідник «Буша», до фондів якого у 2017 році надійшло 115 одиниць збереження основного фонду. За бюджетні кошти придбано предметів на 9,2 тис. грн. У 2017 році заповідник відвідали 22,8 тис. осіб та проведено 840 екскурсій», - додав Станіслав Гродинський.
Масштабним дійством відзначилась Вінниччина в червні 2017 року, коли в м.Тульчин на території Палацу Потоцьких відбувся Міжнародний фестиваль «ОПЕРАФЕСТ-ТУЛЬЧИН». В рамках фестивалю проведено перший всеукраїнський практичний Форум «Культура та креативні індустрії – як спеціалізація розумної стратегії розвитку малої території» за участю міністра культури України Євгена Нищука. Загалом, за підрахунками організаторів, фестиваль відвідало понад 15 тис. глядачів. В ході фестивалю свої програми представили хорові колективи та 3 симфонічні оркестри з Києва, Львова та Вінниці. Впродовж трьох днів на сцені фестивалю виступили понад 300 артистів з України, Італії, Німеччини, Польщі, США та Чехії.
Значною подією в мистецькому житті області стало святкування 80-річчя з Дня заснування обласного академічного театру ляльок та Х Міжнародний фестиваль «Подільська лялька», учасниками якого стали 16 творчих колективів з 5 країн світу.
Окрім того, важливу роль у розвитку національної самобутності відіграє академічне мистецтво, завдяки якому формуються духовні та естетичні цінності суспільства. З цією метою щорічно Міжнародний фестиваль ім. П.І. Чайковського та Н.Ф. фон Мекк збирає на Вінниччині видатних співаків і музикантів з понад 15 країн світу.
«Ще однією із найочікуваніших подій цьогорічного фестивалю стала презентація новоствореного симфонічного оркестру Вінницької обласної філармонії. Це дало можливість не тільки створити нові робочі місця для професійних музикантів, а й можливість поціновувачам великого мистецтва ознайомитись з кращими зразками класичної музики та знаними виконавцями з України і країн Європи. Цей колектив має свою неповторну індивідуальність, яка з часом обов’язково стане трендом сучасної європейської культури», - зауважив Станіслав Городинський.
Посадовець поінформував присутніх і про напрямок роботи щодо збереження і популяризації українських народних традицій. Так, на Вінниччині проведено ряд фестивалів, зокрема, Міжнародний фестиваль національних культур «Всі ми діти твої, Україно!» та народної хореографії «Барвінкове кружало», Всеукраїнське літературно-мистецьке свято сатири і гумору ім. С. Руданського та ще 25 обласних мистецьких проектів. У їх числі фестиваль народної творчості «Різдвяне диво», конкурс читців «Кобзар і Україна», молодіжний етнофестиваль «Калинові мости», свято духової музики «Сурми Поділля», свято фольклору ім. Гната Танцюри, конкурс популярної музики «Музика літа», літературно мистецьке свято «Мови різні – душа одна», пленер скульпторів-каменотесів «Подільський оберіг», свято обрядових хлібів «Народу вічний оберіг», мистецький фестиваль «Мамину сорочку пригорну до серця», Х фестиваль народної творчості «Скарби Поділля» та мистецький проект «Молодь за майбутнє України».
Масштабно у 2017 році відзначено на Вінниччині 140-річчя від дня народження відомого земляка, видатного українського композитора, хорового диригента та громадського діяча М.Д. Леонтовича. В рамках святкувань проведено низку заходів, серед яких встановлення погруддя композитора біля Вінницького училища культури і мистецтв ім. М.Д. Леонтовича та в селі Білоусівка Тульчинського району. Також проведено науково-практичну конференцію «Микола Леонтович: музична легенда Поділля» в музеї М. Леонтовича в селі Марківка Теплицького району. Окрім цього, започатковано Всеукраїнську премію імені М.Д. Леонтовича в номінаціях «професійний композитор» та «професійний хоровий колектив». Разом з тим започатковано Всеукраїнський фестиваль хорового мистецтва імені М.Д. Леонтовича, де вперше встановлено рекорд України в категорії «Масові заходи». Так, зафіксовано, що впродовж трьох днів фестивалю у ньому взяли участь 40 аматорських та професійних хорових колективів, а це понад 1 тис. 500 учасників, якими виконано 100 творів М. Леонтовича та масово виконано всесвітньовідомий «Щедрик» під час флешмобу.
Керівник детально поінформував присутніх щодо будівельних робіт у приміщенні Вінницького обласного українського академічного музично-драматичного театру ім. М. Садовського. Зокрема, мова йшла про будівництво та введення в експлуатацію електрокотельні театру, вартість робіт із встановлення якої складає 6 млн. 260 тис. грн. Окрім того, завершуються роботи з монтажу системи кондиціонування та вентиляції театру ім. М. Садовського, на що використано 4,5 млн. грн. за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку.
«За рахунок бюджету розвитку у 2017 році проведено поточний ремонт фасаду східного корпусу Палацу Потоцьких на загальну суму 660 тис. грн. Також продовжуються роботи з встановлення віконних конструкцій та вхідних дверей першого поверху Вінницької обласної філармонії», - повідомив Станіслав Городинський.
Загалом по області за рахунок коштів обласного і місцевих бюджетів проведено капітальні і поточні ремонти на 531 об’єкті закладів культури області на загальну суму 88 млн. 669 тис. грн. В цілому цей показник зріс на 9% в порівнянні з показниками 2016 року.