У 2017 році Вінницька область була залучена до участі у реалізації проекту «Гендерне бюджетування в Україні» (ГОБ), який проводиться в рамках співпраці з Урядом Королівства Швеція у сфері фінансового та технічного співробітництва і відповідно до угоди між Міністерством фінансів України та Шведським агентством міжнародного розвитку (SIDA).
Протягом 2017 року робоча група з впровадження та реалізації проекту «Гендерне бюджетування в Україні» в галузі охорони здоров’я, утворена відповідним розпорядженням голови Вінницької облдержадміністрації від 08.12.2016 року №926, наполегливо працювала над гендерно-бюджетним аналізом та оцінкою двох обласних програм (програмних напрямків), а саме: протидії та боротьби з ВІЛ-інфекцією/СНІД, а також профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів В і С.
За наслідками роботи групи розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 21.06.2017 року №431 затверджено План заходів з впровадження та реалізації в області проекту «Гендерне бюджетування в Україні». Даним розпорядженням було визначено конкретні завдання для Департаменту фінансів облдержадміністрації та Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації та інших виконавців на 2017-2018 роки, зокрема:
- організація роботи кімнати денного перебування дитини в комунальному закладі «Вінницький обласний клінічний Центр профілактики та боротьби зі СНІДом» під час надання медичних послуг батькам;
- внесення пропозицій щодо виділення з обласного бюджету у 2017 році додаткових коштів на придбання тест-систем та швидких тестів для обстеження на ВІЛ, інфекції, що передаються статевим шляхом та гепатити;
- необхідність передбачення в обласному бюджеті на 2018 рік коштів на придбання та оснащення спеціалізованої мобільної амбулаторії комунальному закладу «Вінницький обласний клінічний Центр профілактики та боротьби зі СНІДом» для забезпечення обстеженням міського і сільського населення області щодо інфікування на ВІЛ, вірусні гепатити В та С, а також інфекцій, що передаються статевим шляхом.
Слід зазначити, що на підставі узгоджених пропозицій департаментів фінансів та охорони здоров’я облдержадміністрації, ініціативи Вінницької обласної державної адміністрації та за підтримки Вінницької обласної Ради, усі вищевказані заходи, напрацьовані робочою групою, успішно реалізовано.
Так у грудні 2017 року додатково з обласного бюджету було виділено вказаному медичному закладу близько 200,0 тис.грн. на придбання тест-систем та швидких тестів, а також на лікування гепатитів В і С у ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД.
На сьогодні у дитячому відділенні Вінницького обласного клінічного Центру профілактики та боротьби зі СНІДом вже функціонує кімната денного перебування дітей, на облаштування якої спрямовано у 2017 році понад 60,0 тис.грн. бюджетних коштів.
Але найвагомішим досягненням, в тому числі, і внаслідок запровадження результатів гендерного бюджетного аналізу медичних програм в бюджетний процес, є те, що в обласному бюджеті на 2018 рік (відповідно до рішення 29 сесії обласної Ради 7 скликання №578 «Про внесення змін до рішення 27 сесії обласної Ради 7 скликання від 20 грудня 2017 року №509 «Про обласний бюджет на 2018 рік») передбачено 1500,0 тис.грн на придбання пересувної лабораторії для Вінницького обласного клінічного Центру профілактики та боротьби зі СНІДом. Найближчим часом закладом буде розпочато тендерні процедури щодо її закупівлі.
Крім того, слід зазначити, що на виконання ряду нормативно-правових актів облдержадміністрації, у поточному році окремі гендерні результативні показники включено до показників продукту, ефективності та якості у паспортах 15-ти бюджетних програм за програмно-цільовим методом та 1-й обласній програмі, виконавцями яких є головні розпорядники коштів обласного бюджету в галузях освіти, культури, охорони здоров’я, соціального забезпечення, фізкультури і спорту.
На рівні обласного бюджету робота щодо реалізації напрацювань гендерно-орієнтованого бюджетування та результатів аналізу, проведеного у 2017 році, продовжується і в поточному бюджетному році.
Повідомляємо, що у 2018 році гендерному бюджетному аналізу буде піддано Обласну цільову соціальну програму оздоровлення, відпочинку дітей і молоді, розвитку мережі дитячих закладів оздоровлення та відпочинку до 2018 року, затверджену рішенням 24 сесії обласної Ради 6 скликання від 17.04.2014 року №689. Розпорядженням голови Вінницької обласної державної адміністрації від 24.01.2018 року №41 «Про утворення робочої групи з впровадження та реалізації в області проекту «Гендерне бюджетування в Україні» сформовано відповідну робочу групу, яка вже розпочала свою роботу.