В Науково-методичному центрі освіти для сталого розвитку «Вінницької академії неперервної освіти» 27 лютого було проведено круглий стіл на тему: «Джуринський отрутомогильник: проблемні питання та шляхи їх вирішення». Мета круглого столу: обговорення проблемних соціоеколого-економічних питань і підготовка пропозицій щодо повної ліквідації Джуринського отрутомогильника у Шаргородському районі шляхом взаємодії органів виконавчої влади, місцевого самоврядування і громадськості. Наразі Джуринський отрутомогильник – одна з найбільших екологічних проблем Вінниччини і України.
Захід відбувся з ініціативи депутата Вінницької обласної Ради Володимира Барцьося та за підтримки адміністрації навчального закладу, зокрема доктора сільськогосподарських наук, професора, завідувача кафедри екології, природничих та математичних наук КВНЗ “Вінницька академія неперервної освіти”, голови Вінницького обласного осередку Всеукраїнської екологічної ліги Олександра Мудрака.
В засіданні круглого столу взяли участь і виступили: голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко, начальник Державної екологічної інспекції у Вінницькій області Юрій Дубовий, начальник відділу природних ресурсів, екологічної експертизи та поводження з відходами Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Вінницької облдержадміністрації Дмитро Герус, начальник управління охорони земель, природних ресурсів та екологічної експертизи Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Вінницької ОДА Андрій Магера, заступник директора Департаменту цивільного захисту облдержадміністрації Сергій Дев’ятий, заступник директора Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької облдержадміністрації – начальник управління соціальної підтримки та державних гарантій Наталія Квят, Джуринський сільський голова Валентина Яковишена, науковці і викладачі “Вінницької академії неперервної освіти” - проректор з науково-педагогічної роботи та моніторингу якості освіти Олег Білик, доктор сільськогосподарських наук, професор Олександр Мудрак, доктор технічних наук, професор, директор Інституту екологічної безпеки та моніторингу довкілля Вінницького національного технічного університету Василь Петрук, старший викладач кафедри ботаніки та екології Донецького національного університету імені Василя Стуса Олена Яворська, депутат Вінницької обласної Ради Володимир Барцьось, заступник голови координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання при Вінницькій облдержадміністрації Андрій Мельничук, екологи області, представники молодіжних організацій, громадські діячі.
В ході засідання було обговорено такі питання: історія виникнення Джуринського отрутомогильника та попередні заходи щодо його ліквідації; сучасні проблеми поводження з непридатними пестицидами та отрутохімікатами в Україні: соціально-екологічні, економічні наслідки та шляхи розв’язання; сучасний стан однієї з найактуальніших екологічних проблем Вінниччини; соціоеколого-економічні питання, які потребують комплексних заходів реагування влади і громадськості.
Окремо було наголошено, що в Україні станом на сьогодні немає фірми, яка має ліцензію на утилізацію та транскордонне перевезення пестицидів і підприємства, яке б займалося ліквідацією пестицидів. Що в свою чергу створює пролонговану загрозу неконтрольованості цієї проблеми, невідворотних наслідків дії отруйних пестицидів на природне середовище і здоров’я людей.
Джуринський отрутомогильник створювався як міжрегіональний ще за радянських часів і знаходиться поблизу с. Джурин у Шаргородському районі. Площа об’єкту 4,2 га, на зазначеній території зберігається понад 2000 тонн непридатних і заборонених для використання токсичних пестицидів. На сьогодні Джуринський отрутомогильник законсервовано, жодні дії на зазначеному об’єкті не проводяться. У Вінницькій області також є склади в різних районах, де зберігаються пестициди, це ще близько 800 тон., як зазначає Державна екологічна інспекція у Вінницькій області.
Учасники обговорення висловлювали своє бачення вирішення проблеми ліквідації Джуринського отрутомогильника та непридатних і отруйних пестицидів в Україні, яких нараховується в цілому приблизно 8 тис. тон, зокрема: розробки відповідної державної програми та її реалізації за участі місцевих органів влади; проведення інвентаризації та перезатарення у контейнери пестицидів; вивезення на утилізацію пестицидів до країн ЄС; здійснення рекультивації забруднених ділянок-полігонів з дотриманнях усіх державних будівельних, санітарно-гігієнічних, екологічних норм та їхньої надійної охорони тощо.
У підсумку обговорення усі присутні дійшли згоди, що вирішення цієї значної екологічної проблеми потребує невідкладних, комплексних і консолідованих дій українського парламенту, Уряду, місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування з метою знешкодження непридатних та заборонених до використання пестицидів, повної ліквідації Джуринського отрутомогильника. Наприкінці засідання було ухвалено підсумкову резолюцію круглого столу з конкретними пропозиціями до органів влади. Зазначені пропозиції експертів і науковців будуть враховані при підготовці проекту рішення, який буде внесено найближчим часом на розгляд депутатів Вінницької обласної Ради.