Сьогодні, 6 березня, відбулась селекторна нарада Віце-Прем’єр-Міністра України Павла Розенка, в.о. Міністра охорони здоров’я Уляни Супрун та голови Держказначейства Тетяна Слюс з представниками регіонів України щодо стану забезпечення Урядової програми «Доступні ліки» та напрямів вдосконалення та проведення вакцинації населення.
Розпочинаючи засідання Павло Розенко зазначив: «Хочу розпочати з програми «Доступні ліки», яка була затверджена Урядом України у квітні 2017 року. На сьогодні ми бачимо абсолютно позитивну динаміку виконання цієї програми. Окрім того, програма розширює свою діяльність на нові препарати та залучаються нові виробники, аптечні заклади і в подальшому програма стане ще більш об’ємною за рахунок збільшення переліку хвороб, на які вона поширюватиметься. Якщо згадати, як розпочиналось впровадження даної програми, то на старті до переліку входило 157 торгівельних назв лікарських засобів, які брали участь у програмі і 23 з яких відшкодовувались на 100%. Після всіх змін і доповнень до переліку препаратів, які частково, або в повному обсязі відшкодовуються в рамках програми «Доступні ліки» маємо наступні дані: кількість препаратів збільшилась до 239, з яких 47 є повністю безкоштовними. Значно збільшилась і кількість аптечних закладів, які долучились до цієї програми, а саме з 4 тис. до понад 7 тис. Також ми в повному обсязі відшкодовуємо ті кошти, які необхідні для розрахунків з аптечними закладами для ефективної реалізації програми «Доступні ліки». Жодних затримок по розрахунках з аптеками у нас немає і не буде. Всі необхідні кошти, а це біля 1 млрд грн, на виконання цієї програми у Державному бюджеті Урядом забезпечені ».
Не оминув увагою Павло Розенко і стан справ щодо вакцинації населення. Так, урядовець навів деякі статистичні дані з цього питання та наголосив на необхідності покращенні інформаційно-роз’яснювальної роботи з громадянами. Зокрема, в повній мірі забезпечуються всі регіони України вакцинами від кору, паратиту і краснухи.
В свою чергу, Уляна Супрун зауважила: «Дійсно, динаміка впровадження програми «Доступні ліки» є дуже позитивною, і ми маємо справді гарні результати. Також, ми постійно відслідковуємо дані, що стосуються кількості аптечних закладів, які беруть участь у програмі, суми використаних коштів, кількість виписаних рецептів для відшкодування вартості лікарських препаратів, середню вартість рецептів та відсоток використаної цільової субвенції. Ці дані збираються кожного місяця і передаються безпосередньо Прем’єр-Міністру України».
Щодо стану справ із впровадження програми реімбурсації та вакцинації населення у Вінницькій області проінформувала директор Департаменту охорони здоров’я обласної державної адміністрації Людмила Грабович: «За результатами роботи в 2017 році: лікарями виписано 826,5 тис. рецептів, відпущено в аптечній мережі 678,8 тис. рецептів, на загальну суму 28,1 млн.грн., що склало 98,0% від затвердженого плану асигнувань на 2017 рік, а саме 28,8 млн.грн. Станом на 1 березня поточного року в області до роботи в програмі залучено 270 аптечних закладів. Затверджений план асигнувань на 2018 рік становить 40,9 млн. грн. Також, в 2017 році у Вінницьку область Міністерством охорони здоров’я України поставлено імунобіологічних препаратів на суму 8,0 млн. грн. На 100% область була забезпечена вакцинами проти кору, краснухи та епідемічного паротиту, для профілактики туберкульозу, для профілактики дифтерії кашлюку та правцю».
Також, за даними досліджень, у Вінницькій області з початку впровадження програми «Доступні ліки» зменшилась кількість госпіталізованих хворих з інфарктом міокарду на 4 %, з інсультом на 8 %, зменшилась кількість викликів швидкої медичної допомоги до пацієнтів з підозрою на інфаркт міокарду (інсульт) на 19%, до хворих з бронхіальною астмою - на 20%.
Окрім того, станом на 01.03.2018 р. з урахуванням перехідного залишку імунобіологічних препаратів із 2017 року, забезпеченість регіону склала:
- вакцина для профілактики туберкульозу 200,0% від річної потреби,
- для профілактики дифтерії кашлюку, правцю – 100,0%;
- поліомієліту (ОПВ) –75,5%, ІПВ – 41,0%;
- моновакцини проти гемофільної інфекції – 13,8%;
- проти гепатиту В – 53,3%;
- проти дифтерії та правцю: АДП анатоксин 70,9%,
- АДП-м анатоксин 124,0%.
- проти кору краснухи та епідемічного паротиту – 54,0%.
Під час наради Павло Розенко доручив МОЗ та представникам місцевої влади посилити моніторинг виконання програми, інформування громадян про можливості програми «Доступні ліки» та продовжити роботу щодо залучення до реалізації програми нових аптек.