Сьогодні у Вінницькій обласній філармонії імені Миколи Леонтовича, під патронатом голови Вінницької обласної державної адміністрації Валерія Коровія, відбулась масштабна презентація творчого доробку талановитого подолянина, Народного художника України Володимира Козюка «Хата під стріхою. Останній штрих минулого тисячоліття».
Не випадково девізом заходу став вислів: «З цієї хати вийшов ти - тут народилась Україна!» Проект «Хата під стріхою» можна сміливо вважати однією з візитних карток України.
Любов до рідної української хати, повага до свого народу спонукали Володимира Козюка до двадцятирічної кропіткої праці, результатом якої стало створення величезної, майже півтисячної колекції фотографій традиційного українського житла. У творчому доробку митця також багато написаних з натури картин із зображенням хатинок під солом’яною стріхою.
Книга видана за кошти обласного бюджету і вийшла накладом 1000 примірників.
Вітаючи Володимира Козюка із виходом фотоальбому, Валерій Коровій зазначив, що і сам народився у такій затишній сільській хаті під стріхою: « І досі пам’ятаю, як гарно пахла глина, якою мама підмащувала хату до великодніх свят»,- згадував очільник області.
У передмові до видання Валерій Коровій зазначив: «Неймовірні почуття – близького, свого, рідного – викликають роботи з унікального фотопроекту «Хата під стріхою. Останній штрих минулого тисячоліття» нашого вінничанина, справжнього патріота й знаного митця Народного художника України Володимира Козюка. Відтворені в цих світлинах подільські хати під соломою щиро зворушують, торкають глибинні струни душі й не залишають жодного шансу зостатися байдужими. Цей фотоальбом є збереженням того сокровенного, світлого та глибоко автентичного, що несе в собі українська хата».
На презентацію фотоальбому Володимира Козюка завітали чимало поважних гостей: Народний депутат України Олександр Домбровський подарував автору фотоальбому власну книжку та вірш про сільську хату, ілюстрований на екрані світлинами Володимира Козюка. Квіти, вітання та високу державну нагороду – Орден «За розбудову України» вручив автору «Хати під стріхою» Народний депутат України Сергій Кудлаєнко. Вітальну адресу від Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана зачитав присутнім на святі директор Департаменту культури Вінницької міської ради Максим Філанчук.
Численні вітання від друзів, видавців, продюсерів, артистів, колег представників творчої інтелігенції міста та області лунали цього вечора на адресу автора фотоальбому та усіх тих, хто допомагав у його підготовці й друкові. З особливою теплотою вітала Володимира Козюка директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА Світлана Василюк, вона, зокрема, зазначила: «Я хочу, щоб українська хата під стріхою жила у світлинах, у піснях і віршах, у книгах. Щоб вона об’єднувала усіх нас - таких різних і таких однаково закоханих в Україну».
Посадовець щиро подякувала Володимиру Козюку за здійснення такого непересічного проекту, який підтримувала й фінансувала обласна державна адміністрація: «Хочу зазначити, що у 2018 році ми працюємо над ще одним спільним проектом із Володимиром Козюком «Дума про Поділля». Він також є унікальним, аналогів якому немає в Україні».
Видання «Хата під стріхою. Останній штрих минулого тисячоліття» презентує хату під стріхою як феномен України, базований на рекордному обсязі фактичного матеріалу. Науковий текст належить Віктору Косаківському – археологу, етнологу, краєзнавцю, кандидату історичних наук, а понад 450 світлин, що представлені у книзі – результат багаторічної праці Народного художника України, колекціонера, мецената і громадського діяча Вінниччини Володимира Козюка.
Саме за такими критеріями видання «Хата під стріхою. Останній штрих минулого тисячоліття» була занесена до Книги рекордів України. Дипломи про встановлення рекорду України і світу в категорії «Вперше видавництво, мистецтво, наука» отримали автор книги, голова обласної державної адміністрації, редактор, видавець, усі, хто сприяв її виходу у світ, оскільки аналогу подібного видання у світі не існує.
«Для когось хата під стріхою – архаїчний пережиток. А для когось – Всесвіт,- пише у своїй книзі Володимир Козюк…- Бо хата під стріхою – це наша автентичність, наша духовність, це колиска нашого народу! Незабаром традиційна хата під стріхою, як явище повсякденного життя українців відійде у вічність,залишаться лише поодинокі музейні експонати. І саме книгам, полотнам, фотографіям, спогадам належатиме почесна роль наповнити живою енергією образ української хати під стріхою!».
Трейлер проекту «Хата під стріхою»: https://youtu.be/0b9qKLaKRCU