Навчальний семінар «Розвиток кооперативного аграрного руху» розпочався у Вінниці за участі представників об’єднаних територіальних громад з трьох областей України – Чернігівської, Чернівецької та Полтавської. Візит організовано Вінницьким центром розвитку місцевого самоврядування за підтримки Програми «U-LEAD з Єропою». Протягом 19-21 березня учасники семінару ознайомляться із досвідом та успішними практиками громад Вінницької області з розбудови своїх територій.
Вітаючи представників місцевого самоврядування директор Вінницького ЦРМС Олег Левченко зазначив:
«Кооперація та розвиток підприємництва для громад – це ефективно, створюються робочі місця, додана вартість має залишатись в громаді і використовуватись на соціальні потреби та розширення виробництва. У Вінниці є гарний приклад кооперації – італійські сири з успіхом виробляються якраз за принципом кооперації, але можливості є в кожній громаді. Поки що таких прикладів небагато – є в Северинівській ОТГ – там розвивається переробка подово-ягідної сировини, Барська ОТГ та інші.Ми вирішили обговорити кооперативний рух та його напрямки, адже це перспективно і потрібно для села, для аграрного бізнесу та фермерства в цілому».
Про стану кооперації у Вінницькій області присутніх проінформувала Валентина Кирилюк, заступник директора Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Вінницької ОДА:
«Найбільшого розвитку кооперація досягла у 2006-2008 рр., коли працювала програма фінансування. З обласного бюджету виділялись кошти на розбудову молочнотоварних кооперативів, їх було створено 40, але не всі витримали конкуренцію. Сьогодні на Вінничині затверджено нову програму підтримки сільгоспвиробників на 2016-2020рр., за якою виділено 1,5 млн грн для потреб розвитку та запроваджено програму кредитування під 6% на 3 роки. В області створено 95 кооперативів, з них ефективно працюють молочнотоварні господарства, кооперативи по обробці землі та садівництво. Ми зараз переймаємо досвід від країн ЄС та успішних українських кооперацій, вдало в такому напрямку працює Джулинка Вінницької області».
В ході візиту представники ОТГ відвідають Северинівську та Томашпільську ОТГ, Снітківську та Антонівську сільські ради з метою вивчення практик кооперації та обміну досвідом.
Ірина Кудрик, директор Чернігівського центру розвитку місцевого самоврядування:
«Ми хочемо започаткувати рух і розраховуємо на практичні поради. Сьогодні хороші практики є і в об’єднаних і в необ’єднаних громадах. В ОТГ готові виділити ділянку, але потрібна ідея. Головне – це ініціативні люди, які вміють надихати на роботу та інвестиції».
Протягом триденного навчання для учасників семінару проведуть інформаційні сесії від представників Вінницької Агенції регіонального розвитку та Вінницького центру інновацій.