Сьогодні, 12 квітня, в прес-центрі Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації відбулася прес-конференція громадської організації «Асоціація євроклубів Вінниччини» щодо реалізації проекту «Фейк чи не фейк? – ось у чому питання!», що став одним з переможців конкурсу з визначення програм (проектів, заходів), розроблених інститутами громадянського суспільства, для виконання (реалізації) яких надаватиметься фінансова підтримка у 2018 році за рахунок коштів обласного бюджету.
Проект розрахований на учнів старших класів та педагогів загальноосвітніх навчальних закладів м. Вінниці та Вінницької області. Мета проекту: сформувати розуміння індикаторів та критеріїв достовірності інформації у мережі Інтернет шляхом проведення семінарських занять з елементами інтерактивної діяльності тривалістю до 40 хвилин. На сьогодні заплановано 24 таких заняття. Остаточна кількість залежатиме від кількості заявок, що будуть подані закладами освіти області.
«Мережа Інтернет – це універсальне, але в той же час незахищене джерело інформації. У ній досить багато неправдивої інформації, так званої «фейкової», яка розрахована на емоційне сприйняття користувача та несвідоме подальше поширення», – зазначила голова громадської організації «Асоціація євроклубів Вінниччини», керівник проекту Єлизавета Савчук.
«Ні для кого не секрет, що в мережі Інтернет міститься дуже багато різноманітної інформації з тієї чи іншої тематики. Постає логічне запитання: «Якій інформації можна довіряти, а якій не варто?» Ось на це питання ми й будемо намагатися дати відповідь у рамках реалізації проекту», – відзначив викладач кафедри всесвітньої історії Факультету історії, етнології і права Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського, кандидат історичних наук, експерт проекту Олександр Неприцький.
За його словами, універсального рецепту виявлення неправдивої інформації в мережі Інтернет не існує. Але є певний алгоритм, за допомогою якого можна визначити приналежність інформації до фейку. Так, алгоритм включає в себе декілька складових, зокрема визначення першоджерела походження інформації, аналіз тексту на предмет ключових слів та словосполучень, а також наявність тих чи інших оціночних суджень.
Зазначимо, що громадська організація «Асоціація євроклубів Вінниччини» починаючи з 2012 року проводить активну діяльність на території області, в першу чергу, спрямовану на виховання підростаючого покоління на засадах європейських цінностей та культури. Протягом 2016 року було реалізовано проект «Формування майбутнього Європи» спрямований на покращення обізнаності учнівської молоді м. Вінниці та Вінницької області з тематики розширення Європейського Союзу та усвідомлення необхідності реформ в нашій державі, протягом 2017 року – проект «Досвід країн Вишеградської четвірки у сфері децентралізації».
Нагадаємо, що цього року фінансову підтримку отримали 25 проектів громадських організацій Вінниччини, які співфінансуються коштами обласного бюджету на загальну суму 1 млн. грн. Суми фінансування було визначено відповідно до рейтингу конкурсних пропозицій організатором конкурсу – Департаментом інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації. За кожним проектом – переможцем конкурсу закріплено членів конкурсної комісії, які протягом року будуть здійснювати моніторинг заходів у рамках реалізації проекту.