Цікавою та ще й досі незвіданою є для нас історія рідної держави; завдяки невтомній праці ентузіастів, дослідницькій роботі істориків ми дізнаємось про події, які за часів радянського минулого суворо замовчувались.
І стосується це багатьох періодів життя української нації та формування її в незалежну унітарну державу. Період, який зараз підлягає особливо ретельному дослідженню відноситься до 1917-1921 років – це «Українська революція». Саме до її 100-річчя нині в рамках роботи Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації в закладах освіти області проходять «Уроки живої історії» - своєрідний візуальний екскурс в події сторічної давнини, які є для учнів, студентів та, навіть, викладачів гуманіатрних дисциплін цікавим моментом пізнання минулого країни.
Один з таких відбувся з ініціативи заступника голови облдержадміністрації Олександра Крученюка 23 квітня у загальноосвітній середній школі І-ІІІ ступенів селища Уланів Хмільницького району.
Увазі школярів та викладачів не лише села, а й деяких навчальних закладів всього району була представлена надзвичайно цікава лекція-історичний екскурс із циклу «Жива історія», яку підготували учасники громадської організації «Вінницьке історичне товариство» та міського КП «Центр історії Вінниці», що очолює відомий історик та дослідник Олександр Федоришен.
Учасники історичного клубу детально і в наглядній формі розповіли підліткам про історичні військові баталії періоду 1917 – 1921 років, чітко, як кажуть, «розклали по полицях» усі історичні та політичні передумови військової приналежності того періоду до армій Німеччини, Великобританії, України й Російської імперії, адже той час для нас є одним із самих суперечливих, заплутаних і незвіданих.
Історики продемонстрували дослідницький короткометражний фільм, створений на подіях історичних реконструкцій у Вінниці та інших міст України, достоменно розповіли про військове вбрання тих часів, озброєння та військову службу, продемонстрували зразки озброєння та військового устаткування, до речі, деякі з яких є оригінальними екземплярами.
Апогеєм лекції стала виставка бойової техніки від «Центру історії Вінниці» - його учасники доставили до Уланова справжній броньований автомобіль, артилерійську гармату, з якої тричі було здійснено гарматний залп… звісно, «холостий». Діти були у захваті, і не лише від побаченого і почутого, а і від смакування справжньої солдатської каші, якою частували вже сучасні військові Національної гвардії України, що любязно погодились також прибути до Уланова на запрошення керівництва району та місцевого відділу освіти, керівництва школи.
Ну і, звісно, на честь вояків Армії УНР-УПА пролунала урочиста сальва, яка символізувала собою єдність думок та прагнень поколінь, єдність історії і сучасності, прагнень нинішніх молодих українців берегти міць країни, пам`ять про те, що 100 років тому саме за єдність України віддали своє життя такі ж молоді українці, мріючи про вільну квітучу державу.
За словами організаторів заходу, подібні «живі уроки» мають бути проведені у всіх опорних школах області. Там також презентують виставку «100 років боротьби: Українська революція 1917-1921»
https://vin.gov.ua/news/ostanni-novyny/18499-na-vinnychchyni-z-velykym-uspikhom-prokhodiat-uroky-zhyvoi-istorii#sigFreeId42681821e6