Успішні практики Ямпільського району ділились досвідом, як відродити село завдяки зеленому туризму.
В с. Буша, Ямпільського району для представників ОТГ, громадських організацій та підприємців відбувся виїзний семінар «Сучасні підходи до розвитку сільського зеленого туризму» . Учасники заходу ознайомились із історико – культурним заповідником «Буша» та місцевими еко-садибами. На базі комплексу «АRT-драбина» пройшла презентація розвитку зеленого туризму місцевими громадами.
« Такого роду семінар, в рамках програми розвитку туризму Вінницькой області, ми проводимо уже вдруге.( Перший пройшов на на базі еко-садиби Оксани Бас в с. Гайове , Барського району). Ми опираємось на досвід кращих практиків. Адже багато хто з вінничан хоче займатись зеленим туризмом. І громади розуміють, що вони можуть на цьому заробляти,самоорганізовуватись та мати зиск. Адже це і промоція території,і розвиток інфраструктури, і відкриття закладів харчування, різноманітних атракцій,» - зазначила заступник директора Департаменту міжнародного співробітництва та регіонального розвитку ОДА Вега Кулявець.
Ямпільщину для семінару обрали не випадково, адже саме в Буші 30 років тому почав розвиватись зелений туризм. Нині активно він поширюється ще у 6 – ти селах району.
«Чималий поштовх цій справі дала транскордонна співпраця між Сорокським районом ( Республіка Молдова) та Ямпільським районом (Україна, Вінницька область). В рамках Програми східного партнерства - «Україна-Молдова» 6 громадам нашого району вдалось отримати на розвиток зеленого туризму 59 тисяч євро» - наголосила перший заступника голови Ямпільської райдерж адміністрації Людмила Майорова.
Протягом трьох років реалізації даного україно – молдовського проекту на Ямпільщині вдалось провести низку семінарів, тренінгів для населення району,створити спільно україно – молдовську асоціацію постачальників послуг сільського туризму, організувати дві навчальні поїздки до Молдови та розробити профільну методичну літературу .
«Чималою перемогою для громади, - зауважила Людмила Майорова,– стала реконструкція і двох місцевих музеїв, які представляють особливу цінність в культурній історії району. Це Музей археології, Сарматського царя Інесмея та Музей вина та виноробства. Також, в рамках проекту, було проведено перший міжнародний фестиваль в с. Оксанівка «Дністрові передзвони».
Своїми секретами успіху ведення зеленого туризму під час семінару ділились, зокрема, і голова ГО «Туристична Ямпільщина» Мирослава Марченко, сільський голова Валентина Зарічна - Бобошко. Чи не у всіх спікерів -практиків під час виступів прозвучав головний акцент: коли є ідея, горять очі – то буде результат.
Його вже сьогодні має власниця комплексу «АRT-драбина» Світлана Тілець. Жінка з невеличкої сільської хати зробила затишну арт- садибу, де навчає дітей художнього мистецтва.
« Я сама вперше приїхала як турист до Буші. Запросили малювати на пленер. Для мене Ямпільський район видався краєм світу. Ні газу, ні доріг, ні інфраструктури. Думаю жах просто.. Але мені так сподобалось , що я вирішила купити тут хатинку , аби приїжджати і малювати. Саме тут в Буші я відкрила для себе Україну. Нині я проводжу пленери для дітей, які приїздять разом із батьками і теж захоплюються Бушею» - зазначила Світлана Тілець.
Всього сьогодні на Ямпільщині зеленим туризмом займаються до 6 десятків садиб. Популярності ця справа набирає і в інших районах Вінниччини. Активно працюють громади і в плані залучення грантових коштів у туристичну галузь. Серед великих проектів, котрі були реалізовані останнім часом за кошти ЄС – це реставрація палацу Грохольських-Можайських у Вороновиці, розвиток вело туризму у Липовці та транскордонна співпраця між Сорокським районом ( Республіка Молдова) та Ямпільським районом (Україна, Вінницька область). Майже 11 мільйонів донорських коштів цьогоріч залучила Вінниччина і на розвиток «Подільського зоопарку», що знаходиться в обласному центрі.