Зміни до Конституції України повинні надати можливість повноцінно запрацювати місцевому самоврядуванню. Такий основний меседж сьогоднішнього діалогу з головами об’єднаних територіальних громад області, який відбувся у Центрі розвитку місцевого самоврядування за участі заступника голови ОДА Олександра Крученюка.
Наразі Міністерство розвитку громад та територій України пропонує оновити Методику формування спроможних громад, а саме - критерії ресурсної спроможності ОТГ. Олександр Крученюк довів учасникам засідання основні пропозиції Міністерства розвитку громад та територій України, роз’яснені під час публічної презентації в КМУ змін до Конституції України та пріоритетів Уряду щодо реформування місцевого самоврядування.
Пояснюючи позицію Уряду, заступник голови ОДА підкреслив, що процес реформи місцевого самоврядування не буде зводитись до простого дотримання цієї Методики, а перш за все буде враховуватись напрацьований досвід реформи на місцях.
Сьогодні, згідно з чинним законодавством, територіальною громадою є жителі, об’єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, або добровільне об’єднання жителів кількох сіл. У ході впровадження реформи держава має на меті передати у громади землі, які стануть ресурсною базою для місцевого самоврядування та забезпечуватимуть економічний розвиток громади.
Згідно із змінами до Конституції, пропонується трирівнева система адміністративно-територіального устрою – громада, округ та регіон. При цьому межі областей не змінюватимуться, а межі громад можуть мінятись.
«За Методикою Уряду, в спроможній громаді має проживати не менше 5 тисяч осіб. Саме така кількість мешканців забезпечить ресурсний та кадровий потенціали. Тоді громада буде здатна впроваджувати проєкти, які сприятимуть розвитку ОТГ. Крім того, пропонується враховувати індекс податкоспроможності бюджету громади на рівні не менше 0,3%, а також встановити, що частка місцевих податків та зборів у власних доходах місцевих бюджетів має складати не менше 10%»,- зазначив Олександр Крученюк.
Він також довів до відома голів ОТГ роз’яснення Міністра розвитку громад та територій України Альони Бабак під час наради з представниками міністерств та обласних державних адміністрацій. А саме те, що оптимізація мереж об’єктів надання публічних послуг повинна забезпечити мешканців громад доступними та якісними послугами та сервісами. Крім того, це дозволить оптимізувати видатки місцевих бюджетів на утримання всіх інфраструктурних об’єктів через які надаються послуги і сервіси, а отже зекономити гроші, які можна спрямувати на розвиток і підтримку інших сфер.
Раніше ставилося завдання заповнити карту України інформацією по всіх об’єктах через які люди отримують послуги. Відповідно до цього, в областях проведено інвентаризацію всіх об’єктів надання послуг — шкіл, дитячих садків, лікарень, амбулаторій, культурних та спортивних об’єктів. Міністерства підготували для регіонів рекомендації щодо використання критеріїв оптимізації.
Тепер області мають до грудня, використовуючи цю інформацію, сформувати свої оптимальні мережі освітніх, медичних, безпекових, адміністративних послуг в спроможних ОТГ.
Про результати моніторингу фінансової спроможності ОТГ Вінницької області за 9 місяців 2019 року та про фіскальну децентралізацію в області доповів на зібранні Олександр Горба - заступник директора департаменту фінансів ОДА.
Про зміни до бюджетного Кодексу України в частині фінансів органів місцевого самоврядування поінформувала Інна Святна - радник з місцевих фінансів ВП ЦРМС.