Сьогодні, 29 жовтня, в обласному молодіжному центрі «Квадрат» стартував І Відкритий форум з соціальної роботи «Вінниця – 2019».
Захід розпочався за участю представників Міністерства соціальної політики України, офіційної делегації Ясського повіту Республіки Румунія, фахівців профільних служб та керівників закладів усіх рівнів, представників органів державної влади обласного, районного рівнів та об’єднаних територіальних громад.
Спікерами виступили експерти з м.Києва, а також Вінницької та Одеської областей.
Під час зустрічі радник Міністра соціальної політики України Наталія Кириченко подякувала організаторам форуму, підкресливши, що порушені питання відповідають ключовим пріоритетам профільного міністерства.
Про те, які труднощі трапляються на шляху впровадження, надання та розвитку соціальних послуг в об’єднаних територіальних громадах говорили із радником Міністра соціальної політики України з питань правового забезпечення соціального захисту, пільг та гарантій осіб з інвалідністю, формування політик щодо працевлаштування, в тому числі осіб з інвалідністю, соціального підприємництва Оксаною Жолнович. Основна увага була приділена питанню інклюзії та соціального захисту осіб з інвалідністю.
«Особливо важливо, щоб людина завжди відчувала захист і безпеку, а також комфортно почувалася у нашому суспільстві, незважаючи на складні життєві обставини. На мою думку, для того, щоб повністю забезпечити інклюзію осіб з інвалідністю в суспільство, ми повинні звертати увагу на три чинники, такі як: фінансова складова, створення фізичної можливості для надання відповідних послуг, а також правильне ставлення та оцінка ситуації з метою подальшої розробки та реалізації ефективних напрямків роботи», - зазначила Оксана Жолнович.
Учасники форуму також розглянули та обговорили особливості розвитку соціальних послуг, зокрема, таких як: денний догляд, підтримане проживання, малі групові будинки, супровід при працевлаштуванні, переклад жестовою мовою, супровід під час інклюзивного навчання, послуга фізичного супроводу осіб з інвалідністю з порушенням зору, а також тимчасовий відпочинок для батьків або осіб, які їх замінюють.
Про систему надання соціальних послуг та мережу профільних закладів у Вінницькій області поінформувала директор Департаменту соціальної та молодіжної політики ОДА Наталя Заболотна.
«На Вінниччині досить розгалужена мережа закладів соціальної сфери, кількість яких налічує понад 90. Незважаючи на таку кількість та спектр послуг, на сьогодні досить складно стовідсотково забезпечити потребою всіх осіб, яким необхідні такі послуги. Якщо говорити про пріоритети соціальної роботи в області, то варто підкреслити, що послуги повинні надаватися відповідно до державних стандартів та з урахуванням міжнародної практики. На сьогодні ми шукаємо нові можливості, а також спільно з партнерами ініціюємо стажування та обмін досвідом за кордоном для фахівців, аби соціальні заклади відповідали високим стандартам», - зауважила директор профільного департаменту.
Також йшлося про роботу Обласного пансіонату для осіб з інвалідністю та осіб похилого віку, Тиврівського обласного будинку-інтернату для осіб з інвалідністю та осіб похилого віку, психоневрологічних будинків-інтернатів, закладів інституційного догляду та виховання дітей (дитячих будинків-інтернатів), інших комунальних закладів системи надання соціальних послуг, територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг), центрів надання соціальних послуг та інших.
Значна увага була приділена соціальним послугам на рівні об’єднаних територіальних громад.
Під час форуму Наталя Заболотна також поінформувала про реалізацію Комплексної цільової програми соціального захисту населення Вінницької області на 2019 – 2021 рр.
Окрема увага була приділена спектру державних стандартів соціальних послуг, які впроваджені у Вінницькій області, зокрема, такі як: догляд (догляд вдома та денний); соціальний супровід; послуга соціальної адаптації; послуга соціальної інтеграції та реінтеграції; надання притулку; кризове та екстрене втручання; догляд та виховання в умовах, наближених до сімейних; консультування та інформування; представництво інтересів; соціальна профілактика; натуральна допомога; послуга фізичного супроводу осіб з інвалідністю з порушенням зору; послуга перекладу жестовою мовою; тимчасовий відпочинок для батьків або осіб, які їх замінюють, що здійснюють догляд за дітьми з інвалідністю.
Стосовно послуги «соціального таксі», то наразі в області діють служби перевезення для людей з інвалідністю. Відповідні служби діють і при територіальних центрах у районах області.
На Вінниччині також успішно апробовано Державний стандарт соціальної послуги тимчасового відпочинку для батьків або осіб, які їх замінюють, що здійснюють догляд за дітьми з інвалідністю. На сьогодні пілотний проєкт продовжує діяти в області, тож за рахунок коштів обласного бюджету ця послуга вже впроваджується в області. Загалом, 92 сім’ї скористалися послугою тимчасового відпочинку.
На сьогодні в області також вивчають досвід та реалізують послугу раннього втручання.
Загалом, під час форуму обговорили основні проблеми і перспективи, а також ключові заходи, спрямовані на підвищення рівня якості соціальних послуг та їх максимальне наближення до населення.
На базі молодіжного центру учасники заходу взяли участь у п’яти дискусійних панелях, поділившись досвідом щодо організації надання соціальних послуг людям похилого віку, особам з інвалідністю та особам, які постраждали від домашнього насильства.