Представників ОТГ Вінниччини запросили до Вінницького Центру розвитку місцевого самоврядування Програми «U-LEAD з Європою» на тренінг «Реформування земельних віносин та повноваження органів місцевого самоврядування в сучасних умовах». На думку фахівців Програми, тема є надвичайно актуальною з огляду на розширення кола законодавчих ініціатив щодо запровадження ринку землі в Україні. Під час тренінгу експерти запропонували представникам ОТГ ознайомитись із перспективами та викликами реформування земельних відносин у 2020 році.
Спікерами заходу виступили експерт з просторового планування Програми « U-LEAD з Європою» Олександр Придатко, радник з регіонального розвитку Вінницького ЦРМС Юрій Войціцький, заступник директора Департаменту Вінницької ОДА, начальник управління містобудування та архітектури- головний архітектор області Леонід Гужва.
У ході навчальної зустрічі фахівці громад обговорили механізми проведення земельних аукціонів та ознайомились з кращим вітчизняним і зарубіжним досвідом з даних питань. Учасники тренінгу оглянули актуальні питання розвитку територій та проблеми містобудування, подискутували на тему стягнення збитків з недобросовісних землекористувачів та дізналися про алгоритм дій у таких випадках. По це розповів Олександр Придатко. Експерт наголосив, що питання своєчасного і повного стягнення заборгованості з орендаторів прямо впливає на статки громади.
«Найновіші повноваження, які отримали ОТГ – це повноваження комісій з нарахування збитків з користування земельними ділянками, що відкриває можливосі стянення коштів і наповнення місцевих бюджетів. Крім того, є проблемні питання, що виникають при проведенні земельних аукціонів, варто вивчити всі плюси та мінуси цієї сфери. З останніх законодавчих ініціатив Верховної Ради, це кардинальне збільшення повноважень місцевих рад. Головне, що додається – це розпордження землями за межами населених пунктів, чого вони дуже хотіли, а також функції контролю за державною охороною земель. Це все готується у відповідних законопроєктах. Сьогодні на державному рівні відбувається дерегуляція щодо «спускання» повноважень донизу, на місця, в ОТГ. А звідси і головний виклик – це фахівці, які допоможуть забезпечити виконання нових повноважень», - пояснив Олександр Придатко.
Юрій Войціцький, радник з регіонального розвитку Вінницького ЦРМС, розповів про влив земельних відносин на досягнення стратегічних цілей. Він зазначив, що наразі готується прийняття закону №6403, який регламентує такі норми як план території ОТГ, що, у свою чергу, надасть можливість громадам відмовитись від звернень до районних структур з питань архітектури і самостійно управляти земельними ділянками, що знаходяться за межами населених пунктів, але на території ОТГ.
«Прийняття змін до законів у сфері земельних відносин дасть громадм більше свободи з управління ресурсами, а головний ресурс ОТГ – це земля. Важливим питання полягає в тому, хто буде видавати дозвільні документи в громадах після розформування районного рівня, в тому числі інвесторам, яким, як правило, потрібно оперативно взяти в управління територію. Це має бути структурний підрозділ в органах місцевого самоврядування, мають бути відповідні фахівці. На Вінниччині є приклади успішного управління земельними ресурсами вже сьогодні. Наприклад, Шляхівська громада, яка проводить успішні аукціони, Немирівська, Вапнярська, яка використовує дрони, щоб якісно фотографувати ділянки та готувати пропозиції для інвесторів, а також Шпиківська громада та Сутиски.
В Сутисківській ОТГ є гарна перспектива створення технопарку, адже на території громади є діюча електростанція, налагоджено водопостачання, є дорожня інфраструктура. Громади пропонують ділянки не тільки комунальним, а й приватним підприємствам, тобто є симбіоз інтересів бізнесу і громади, що дасть приток робочих місць. І варто розуміти, що ділянки, які використовуються неефективно, теж повинні входити в інвестиційний пакет ОТГ», - зазначив Юрій Войціцький.
Експерти провели для учасників тренінгу нетворкінг з відкриття ринку землі та обговорили результати практикуму.