Сьогодні, 1 листопада, голова обласної державної адміністрації Владислав Скальський спільно з делегацією на чолі з директором швейцарсько-українського проєкту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO Юргом Крістеном пересвідчилися в успішності впровадження роздільного збору ТПВ та ефективній роботі сміттєсортувального комплексу в Іллінецькій міській об’єднаній територіальній громаді.
У м.Іллінці на базі сміттєсортувального комплексу також працює цех з виробництва полімерно-піщаної тротуарної плитки, яку створюють завдяки переробці вторсировини.
Основу такої плитки складає два компоненти – пісок, який займає 70% загальної маси, синтетичні полімери – 25-30%. Для отримання кольорової плитки додається ще барвник.
Таке використання має низку переваг, адже плитка досить міцна, стійка до низьких і високих температур. Не менш важливим є той факт, що встановлена лінія дасть можливість переробляти один з найбільш небезпечних видів твердих побутових відходів – поліетиленові пакети і плівку, які складають 20% від загального об’єму відсортованої на сміттєсортувальному комплексі продукції. Вироби з полімерів розкладаються майже тисячу років, однак, і після цього вони становлять небезпеку, оскільки шкідливі речовини після розкладу потрапляють у ґрунт та воду. Після вторинної переробки вони вже в іншому вигляді ще не одне десятиліття слугуватимуть людям. З часом пішохідні доріжки з цієї плитки будуть облаштовані у місті та селах територіальної громади.
У перспективі планується переробляти й твердий пластик - пляшки від миючих та косметичних засобів, прального порошку, каністри та ін.
Реалізація таких заходів сприятиме зменшенню нагромадження сміття на території Іллінецької міської об’єднаної територіальної громади та інших громад, а також вдосконалить систему житлово-комунального господарства, сприятиме зміні ставлення жителів до навколишнього середовища та покращить екологічну ситуацію на території громад.
Нагадаємо, що у 2018 році було підписано Меморандум про співпрацю у сфері поводження з відходами між Іллінецькою, Дашівською ОТГ та Оратівською селищною радою. Також налагоджується співпраця із тими громадами, що знаходяться в радіусі доступності 60 км для вивезення та переробки сміття. Загалом, в Іллінецькій ОТГ готові забирати сміття на переробку ще з 6 районів області.
Важливо, що на сміттєсортувальному комплексі використовується нове обладнання, а устаткування лінії створене за кращими технологіями польського зразка.
Крім цього, тут формуються партії продукції для подальшої реалізації, адже є низка підприємств, з якими налагоджена співпраця.
На території, де розташований сміттєсортувальний комплекс, знаходиться муніципальний яблуневий сад загальною площею понад 5 га. Також наявне підсобне господарство для власних потреб, де вирощують свиней і овець.
Ознайомившись із роботою сміттєсортувального комплексу та цеху з виробництва плитки, Владислав Скальський підкреслив, що на сьогодні вирішення проблеми правильної утилізації побутових відходів потребує застосування комплексних заходів та системного підходу, включаючи подальше будівництво сміттєсортувальних станцій та впорядкування окремих полігонів у Вінницькій області. Особливо важливе значення має і свідомість населення, відповідне ставлення жителів громад до навколишнього середовища.
«Дійсно, головним чинником є переконання людей, які непохитно вірять в те, що вони хочуть зробити. Коли інші мешканці відчувають таку енергію та впевненість, то також долучаються до роботи. Сьогодні ми бачимо ситуацію, коли один виробник з Бару встановив сміттєсортувальну станцію, а інший з Вінниці – впровадив своє ноу-хау щодо виробництва плитки з вторсировини. Такий синергетичний ефект можна успішно мультиплікувати в області, щоб, у першу чергу, жителі наших міст та інших населених пунктів більш відповідально ставилися до питання екології, зокрема, поводження із твердими побутовими відходами. По-друге, покращували інфраструктуру за рахунок переробки вторсировини. Крім цього, така практика – це гарний приклад для дітей, які користуватимуться тим, що отримають від нас у спадок. Саме такий підхід є принциповим для наслідування, тож я вдячний нашим швейцарським партнерам, які допомагають нам впроваджувати такі проєкти», - зауважив Владислав Скальський.