Сьогодні відбулося підсумкове засідання Координаційного центру підтримки цивільного населення при ОВА у 2024 році під головуванням заступника Начальника ОВА Андрія Кавунця.
У обговоренні взяли участь керівники профільних департаментів обласної військової адміністрації, представники районних військових адміністрацій, місцевого самоврядування громад, а також обласних служб.
Учасники підбили підсумки діяльності за 2024 року та розглянули три пріоритетні питання, робота над якими продовжуватиметься і у 2025-му. Йдеться про реалізацію ветеранської політики на Вінниччині, покращення місць тимчасового проживання ВПО та утворення Рад з питань внутрішньо переміщених осіб.
Як зауважив Андрій Кавунець, загалом протягом цього року було проведено 12 засідань та розглянуто майже 40 питань, які стосувались різних напрямків діяльності обласної військової адміністрації.
«Одним із наших пріоритетів залишається втілення ветеранської політики. У 2024 році Вінниччина першою в Україні створила Департамент ветеранської політики ОВА. На жаль, війна триває, і обсяг питань, пов’язаних із забезпеченням ветеранів, членів їх родин, захисників та захисниць щодня зростає. Наступного року ми мусимо активізувати діяльність в громадах, щоб ці родини оперативно отримували необхідну підтримку й допомогу безпосередньо там, де проживають. Надважливо, щоб в громадах володіли інформацією про запити та потреби членів цих родин, адже більшість питань можуть і мають бути вирішені на місцях». – зазначив Андрій Кавунець.
Станом на зараз 41 із 63 територіальних громад Вінницької області затвердили місцеві програми з питань підтримки ветеранів війни, членів їх сімей, сімей загиблих ветеранів, захисників та захисниць України. Також 43 громади впровадили послугу соціальної адаптації, яка передбачає ментальне відновлення в санаторному чи рекреаційному закладі у супроводі психологів та фахівців із соціальної роботи. 1 грудня у співпраці з Товариством Червоного Хреста України було розпочато шостий заїзд ветеранів та їх родин для надання першого етапу послуги соціальної адаптації. Участь у програмі взяли 12 родин ветеранів з 12 громад області. Загалом послугою соціального відновлення було охоплено 157 осіб, з них – 66 ветеранів, 66 дружин та 25 дітей.
Крім цього, в громадах продовжується створення ветеранських просторів, у яких мають допомогти ветерану перейти шлях від військової служби до цивільного життя. Наразі існує запит на фахівців із супроводу ветеранів: у 19 громадах є 26 вакансій.
Звертаючись до представників місцевого самоврядування Андрій Кавунець наголосив, що питання ветеранської політики мають бути взяті на контроль місцевою владою й максимально опрацьованими, бо це не лише вимога часу, а й обов’язок перед нашими захисниками й їх родинами.
Також під час засідання йшлося про стан приведення місць тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб у відповідності до Постанови КМУ № 930. Завдяки співпраці ОВА з міжнародними донорами було проведено 176 ремонтних робіт в МТП. Крім цього, за підтримки міжнародних організацій їх було забезпечено різною побутовою технікою – 1090 одиниць.
Заступник Начальника ОВА акцентував, що зважаючи на ситуацію на лінії фронту, питання щодо функціонування та облаштування МТП має і надалі залишатися у фокусі уваги.
Зараз у Вінницькій області проживає 145 тис. внутрішньо переміщених осіб. На обласному рівні діє Обласна цільова програми підтримки ВПО на 2023-2027 роки. Крім цього, станом на сьогодні затверджено 80 програм підтримки ВПО, 58 з яких – це програми, де питання соцзабезпечення ВПО враховано в цільових програмах соціального захисту населення. Власні місцеві програми соціального забезпечення ВПО прийняли лише 18 із 63 громад: Оратівська, Турбівська, Тростянецька, Дашівська, Северинівська, Барська, Мурованокуриловецька, Чернівецька, Ямпільська, Вапнярська, Крижопільська, Калинівська, Іванівська, Махнівська, Самгородоцька, Війтівецька, Козятинська та Ладижинська. Також 4 громади мають місцеві програми цього забезпечення житлом ВПО.
Триває розбудова мережі Рад ВПО громадах Вінниччини. Зокрема, їх утворили всі 6 районів та 49 громад. Проте, такі консультативно-дорадчі органи ще не функціонують у 14 громадах. На засіданні Коордцентру був присутній голова обласної ради ВПО Ілля Хаджинов, який запропонував представникам місцевого самоврядування консультаційну допомогу.
«Рада ВПО – це своєрідний комунікаційний майданчик, де місцева влада може почути актуальні проблеми тих, хто був вимушений покинути рідні домівки через війну, і ефективно їх вирішити, аби допомогти ВПО інтегруватися у соціальне життя тут, в наших громадах. Відповідно всі громади, в яких таких Рад ще немає, мають якнайшвидше забезпечити формування таких консультативно-дорадчих органів, і найкраще - коли їх буде очолювати представник внутрішньо переміщених осіб, який на власному досвіді розуміє та проживав цей досвід». – зазначив Андрій Кавунець.
Також заступник Начальника ОВА поінформував представників громад про можливість отримання комунальними підприємствами генераторів за фінансової підтримки USAID.
«Дякую усім за роботу! Продовжуємо працювати задля наближення Перемоги та залишаємося на зв’язку!» - резюмував Андрій Кавунець.